HaberlerDünyaCECC: Pekin'in Müslüman Uygurlara soykırım yaptığına dair kanıtlara ulaşıldı

CECC: Pekin'in Müslüman Uygurlara soykırım yaptığına dair kanıtlara ulaşıldı

​Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygurlara yönelik asimilasyon ve baskıcı politikalarının incelendiği Çin Kongre Yürütme Komisyonu (CECC) yıllık raporunda Pekin'in "soykırım yaptığına" dair delillere ulaşıldığı vurgulandı.

CECC: Pekin'in Müslüman Uygurlara soykırım yaptığına dair kanıtlara ulaşıldı

ABD'nin Çin'deki insan haklarını takip eden iki partili Çin Kongre Yürütme Komisyonu (CECC), Temmuz 2019-Temmuz 2020'yi içeren yıllık raporunu yayımladı.

Raporda, Pekin'in baskılarının uluslararası boyuta taşındığı ve bu kapsamda ABD'deki Uygurlara kadar uzandığı dile getirilerek Uygur Özerk Bölgesi'nde soykırım olarak nitelendirilebilecek "insanlığa karşı suç" işlendiğinin ulaşılan yeni delillerle somutlaştığının altı çizildi.

Pekin'in; Doğu Türkistan'ın yanı sıra küresel çapta da muhalifleri tehdit etme ve basına sansür uygulama gibi yöntemlerle kampanya yürüttüğü ifade edildi.

Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da asimilasyon çalışması kapsamında, BM verilerine göre Uygur, Kazak ve Kırgız azınlıklardan bir milyon Müslümanın toplama kamplarında zorla tutulduğu belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER

İran'da 1 milyon 399 bin 934 Covid-19 hastası sağlığına kavuştuİran'da 1 milyon 399 bin 934 Covid-19 hastası sağlığına kavuştuBM: Yemen'de çocuk olmak "özel bir cehennem"BM: Yemen'de çocuk olmak "özel bir cehennem"İran'dan Batı'ya uyarı: Durum karmaşık bir hale gelebilirİran'dan Batı'ya uyarı: Durum karmaşık bir hale gelebilirErmenistan'da göstericiler hükümet binasını bastıErmenistan'da göstericiler hükümet binasını bastıİran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmediİran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmedi
SIRADAKİ HABER