HaberlerDünyaBüyükelçi Çeviköz'den İngiltere'ye: AB'den ayrılmayın, biz de geleceğiz

Büyükelçi Çeviköz'den İngiltere'ye: AB'den ayrılmayın, biz de geleceğiz

Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, görev süresinin dolması sebebiyle Büyükelçilik Rezidansı'nda bir veda resepsiyonu düzenledi. Londra'da 4 yıllık görev süresini tamamlayan Ünal Çeviköz'ün eşi Seval Çeviköz ile ev sahipliği yaptığı resepsiyona, Barones Meral Ece, Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, Türk STK başkanları, yabancı misyonlardan çok sayıda temsilci, İngiliz milletvekilleri ile lordlar ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

Büyükelçi Çeviköz'den İngiltere'ye: AB'den ayrılmayın, biz de geleceğiz
Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, görev süresinin dolması sebebiyle Büyükelçilik Rezidansı'nda bir veda resepsiyonu düzenledi.

Londra'da 4 yıllık görev süresini tamamlayan Ünal Çeviköz'ün eşi Seval Çeviköz ile ev sahipliği yaptığı resepsiyona, Barones Meral Ece, Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, Türk STK başkanları, yabancı misyonlardan çok sayıda temsilci, İngiliz milletvekilleri ile lordlar ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

Resepsiyonda bir veda konuşması yapan Büyükelçi Çeviköz, Londra'da görev yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek eşi ile birlikte buradan çok güzel anılarla ayrılacaklarını ifade etti. Görevi süresince İngiltere ve Türkiye ilişkilerinin artarak devam ettiğini hatırlatan Çeviköz, göreve başladıktan 10 gün sonra İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Türkiye'yi ziyaret ettiğini bu sürede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İngiltere'yi üç kez, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iki kez ziyaret ettiğini, bakanların da birçok kez Londra'ya geldiğini ifade etti. Çeviköz, bu sürede birçok İngiliz siyasinin de Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirtti.

İngiltere'nin kanal adaları Jersey ve Guernsey'i ziyaret eden ilk Türk büyükelçisi olduğunu da hatırlatan Çeviköz, İngiltere ile Türkiye arasındaki uzun süreli diplomatik ilişkiler dolayısıyla her iki ülke arasındaki ilişkilerin de güçlenerek devam ettiğini kaydetti. İngiltere'nin Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine verdiği desteğe de işaret eden Çeviköz, "Sabırlı olun, sizin desteğinizle bir gün AB üyesi olacağız ve üye olduğumuzda İngiltere ile birlikte AB'de olmak istiyoruz. Dolayısıyla AB'den ayrılmayın." diye konuştu.

Resepsiyonun sonunda davetliler Çeviköz ile sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. 28 Haziran'da görevi süresi sonra erecek olan Çeviköz'ün yerine MİT Müsteşar Yardımcısı Abdurrahman Bilgiç Türkiye'nin Londra Büyükelçisi olarak görev yapacak. Bilgiç’in hafta sonunda Londra’ya gelmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyorTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdı
SIRADAKİ HABER