HaberlerDünyaBurkina Faso’yu terk eden devrik liderin peşine düştüler

Burkina Faso’yu terk eden devrik liderin peşine düştüler

Ekim ayında çıkan sokak olaylarından sonra Burkina Faso’yu terk ederek Fas’a sığınan devrik lider Blaise Compaoré’nin iadesi istendi.Blaise Compaoré’nin görevi bırakmasından sonra kurulan geçici hükümetin başbakanı Yarbay Isaac Zida,...

Burkina Faso’yu terk eden devrik liderin peşine düştüler
Ekim ayında çıkan sokak olaylarından sonra Burkina Faso’yu terk ederek Fas’a sığınan devrik lider Blaise Compaoré’nin iadesi istendi.

Blaise Compaoré’nin görevi bırakmasından sonra kurulan geçici hükümetin başbakanı Yarbay Isaac Zida, önceki Devlet Başkanı Thomas Sankara’nın 27 yıl önceki ölümüyle ilgili olarak devrik liderin iadesi için hukuki işlemlerin başlatılacağını söyledi. Isaac Zida, ‘Afrika’nın Che Guevarası’ olarak adlandırdığı Sankara’nın ölümüyle ilgili tüm gerçeklerin gün yüzüne çıkaracağını vurguladı.

Thomas Sankara’nın mezarı tekrar açılacak ve DNA testi yapılarak cenazenin eski cumhurbaşkanına ait olup olmadığı araştırılacak. Zira taraftarları ve ailesi mezarda yatanın Sankara olmadığını iddia ediyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER