HaberlerDünyaBulgaristan Başbakanı Borissov'dan Rusya'ya "Ülkemizde casusluk faaliyetlerine son verin"

Bulgaristan Başbakanı Borissov'dan Rusya'ya "Ülkemizde casusluk faaliyetlerine son verin"

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov Rusya'ya yönelik yaptığı açıklamada, ülkesinde casusluk faaliyetine son verilmesi çağrısında bulundu.

Bulgaristan Başbakanı Borissov'dan Rusya'ya "Ülkemizde casusluk faaliyetlerine son verin"

Bulgaristan savcılarının altı kişiyi Moskova adına casusluk yapmakla suçladıktan bir gün sonra Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov Rusya'ya yönelik açıklamasında, ülkesinde casusluk faaliyetine son verilmesi çağrısında bulundu.

Bulgar savcılık makamları, aralarında eski ve muvazzaf askeri istihbarat görevlilerinin de yer aldığı iddia edilen casusluk çetesi üyelerinin Bulgaristan, NATO ve AB hakkındaki gizli bilgileri Sofya'daki Rus büyükelçiliğindeki bir yetkiliye aktardıklarını iddia ettiler.

Bulgaristan, son 18 ayda, aralarında askeri ataşenin de bulunduğu altı Rus diplomatını casusluk şüphesi üzerine sınır dışı etti.

ABD, İngiltere ve Kuzey Makedonya, topraklarındaki “kötü niyetli faaliyetlere” karşı Bulgaristan'ın yanında olduklarını açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab yaptığı açıklamada, Rusya'nın, Bulgaristan'daki "düşmanca eylemleri" ile mücadele etme çabasında Bulgaristan'ı desteklediklerini belirtti.

Rusya ise söz konusu suçlamaları reddediyor ve suçlamaların iki ülke arasındaki diyaloğu tahrip etmek adına yöneltildiğini belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER