HaberlerDünyaBrezilya büyükelçisi İsrail"e dönüyor

Brezilya büyükelçisi İsrail"e dönüyor

Gazze’de kalıcı ateşkesin sağlanmasının ardından istişare için çağrılan ve bir süredir ülkede bekletilen Brezilya büyükelçisinin İsrail’e geri döneceği bildirildi.

Brezilya büyükelçisi İsrail"e dönüyor
Gazze’de kalıcı ateşkesin sağlanmasının ardından istişare için çağrılan ve bir süredir ülkede bekletilen Brezilya büyükelçisinin İsrail’e geri döneceği bildirildi.

Mısır’ın arabuluculuğuyla İsrail ve Hamas yetkililerinin gerçekleştirdiği kalıcı ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşılayan Brezilya Dışişleri Bakanlığı, ateşkesin ardından yeni bir bildiri yayınladı. Bildiride "Brezilya hükümeti, sağlanan ateşkesin İsrail ve Filistin arasındaki çatışmada, yan yana ve huzur içinde yaşayabilen iki devletli kalıcı bir çözüme götüreceğine inanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

İsrail’in Filistin topraklarına gerçekleştirdiği saldırının ardından en sert tepki gösteren ülkelerden biri olan Brezilya, yayınladığı ilk bildiride İsrail’i orantısız güç kullanmakla suçlamıştı. Bunun üzerine karşı bir açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de Brezilya’yı ‘diplomatik cüce’ ifadesiyle aşağılamış ve bu sert sözler iki ülke arasında diplomatik bir gerilime dönüşmüştü. Yaşanan gerilim, Brezilya nüfusu içinde önemli bir yer teşkil eden ve siyasi alanda güçlü bir lobiye sahip Yahudi cemaatini tahrik etmiş, hükümet aleyhine küçük çaplı gösterilere neden olmuştu.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER