HaberlerDünyaBozkurt: Demokratikleşme paketi Türkiye-AB ilişkilerine olumlu katkı sağlayacak

Bozkurt: Demokratikleşme paketi Türkiye-AB ilişkilerine olumlu katkı sağlayacak

Avrupa Parlamentosu'nun Hollanda İşçi Partisi Milletvekili Emine Bozkurt, demokratikleşme paketinin Türkiye-AB ilişkilerine olumlu katkı sağlayacağını söyledi.

Bozkurt: Demokratikleşme paketi Türkiye-AB ilişkilerine olumlu katkı sağlayacak
Avrupa Parlamentosu'nun Hollanda İşçi Partisi Milletvekili Emine Bozkurt, demokratikleşme paketinin Türkiye-AB ilişkilerine olumlu katkı sağlayacağını söyledi.

Demokratikleşme paketinin, ekim ayında AB tarafından açıklanacak olan ilerleme raporu öncesinde duyurulmasının önemini vurgulayan Bozkurt,
paket çerçevesinde atılacak somut adımların Türkiye-AB ilişkilerine olumlu katkı sağlayacağını dile getirdi. Bozkurt, hükümetin yüzde 10 seçim barajının aşağı çekilmesi konusunda inisiyatif alacak olmasının ise çok olumlu bir adım olduğunu kaydetti.

Pakette başörtüsü konusunun ele almış olmasını sevindirici bir gelişme olarak değerlendiren Bozkurt, "Yakın gelecekte bu sorunun artık bir sorun olmaktan çıkması, başörtülü, başörtüsüz kadınların iş gücü, eğitim ve siyasette hep birlikte hareket ettiklerini görmek en büyük dileğim." dedi.

Bozkurt, başörtüsü ile ilgili bu olumlu adımın, Cem evlerinin ibadethane olarak tanınması ve Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması gibi, daha geniş bir alanda yansımasını bulmamış olmasını ise kaçırılmış bir fırsat olarak gördüğünü dile getirdi.

Irk, din, toplumsal cinsiyet, yaş ve engellilik gibi sıklıkla işlenen suçlara ağırlaştırılmış cezalar getirilmesini önemli gördüğünü anlatan Bozkurt, "Ama bunun toplumda ayrımcılığa uğrayan ve şiddete maruz kalan tüm grupları kapsaması gerekir." diye konuştu.

Buzkurt şunları söyledi; "Demokratikleşme paketini gerçekleştirmek üzere atılacak adımların özellikle Kürt meselesinin çözümü, ifade ve basın özgürlüğü, barışçıl toplantı ve gösteri düzenleme hakkı olmak üzere temel hak ve hürriyetler konularında somut iyileştirmeler yaratacağını umut ediyorum. Atılacak somut adımlar bu konularda hükümetin adanmışlığını göstermesi açısından çok önemli."

İLGİLİ HABERLER

Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyorTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesi
SIRADAKİ HABER