HaberlerDünyaBozkır: ‘Yeni Türkiye’den güçlü AB mesajı beklemiyorlardı

Bozkır: ‘Yeni Türkiye’den güçlü AB mesajı beklemiyorlardı

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İsveç temasları kapsamında parlamenterlerin sorularını cevapladı.Parlamentoda AB ve dişileri komisyonu üyeleriyle görüşmesi hakkında Türk gazetecilere bilgi veren Bozkır, şu ifadeleri kullandı:...

Bozkır: ‘Yeni Türkiye’den güçlü AB mesajı beklemiyorlardı
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İsveç temasları kapsamında parlamenterlerin sorularını cevapladı.

Parlamentoda AB ve dişileri komisyonu üyeleriyle görüşmesi hakkında Türk gazetecilere bilgi veren Bozkır, şu ifadeleri kullandı: “Tabii Türkiye’nin, ‘yeni Türkiye’ kavramı içinde çok güçlü bir Avrupa Birliği mesajının yer alması Türkiye için bir sürpriz olmasa bile Avrupa Birliği’nde gerçekten beklenmeyen bir adım olarak ortaya çıkmış vaziyette. Ve bu adımın atılabileceğini hesaplamadıkları içinde sanıyorum nasıl bir karşılık verebileceğini de tam olarak aralarında kararlaştırmaya çalışıyorlar.”

Ama Türkiye, Avrupa Birliği sürecinde hep Avrupa Birliği’ni şaşırtarak gelmiştir. Hep ‘Türkiye bunu yapamaz, Türkiye bu noktaya gelemez’ şeklindeki varsayımlarla ortaya atılan, hedefler konulan noktalar Türkiye tarafından aşılmıştır. Dolayısıyla biz Avrupa Birliği’ni şaşırtmaya devam edeceğiz. Ve Avrupa Birliği de bu şaşkınlıklarını giderdikçe Türkiye’ye daha çok yakınlaşmaya mecbur kalacaktır ve bir gün geldiğinde de inşallah Türkiye üye olacaktır.” diye konuştu.

İsveç’in yeni Dışişleri Bakanı Margot Elisabeth Wallström ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Bakan Bozkır, “Avrupa Birliği sürecimizle ilgili olarak önümüzde dönemde neler yapılabileceğini, sürekli olarak Türkiye’ye güçlü destek veren İsveç’in bu anlamdaki rolünün ne olduğu olabileceğini konuştuk.” dedi.

Türkiye’deki reform süreci ve Kıbrıs meselesini de ele aldıklarını ifade eden Bozkır, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin gerçekten haksız bir algı operasyonuyla müzakereleri durdurmasının yanlışlığını konuştuk.” dedi. Bozkır, müzakerelerin bir an önce yeniden başlaması için İsveç’in destek vermeye hazır olduğunu aktardı. Suriye, Irak ve Ukrayna’daki gelişmeleri de ele aldıklarını belirten Bozkır, “Suriye’de gerçekten bir uçuş sahası yasağının getirilmesi ve güvenli bölge oluşturulmasının tek çare olduğunun izah ettim ve bunu anlayışla karşıladılar.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER