HaberlerDünyaBMGK üyelerinden "Paralı askerler Libya'dan çekilsin" çağrısı

BMGK üyelerinden "Paralı askerler Libya'dan çekilsin" çağrısı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, tüm yabancı militanların ve paralı askerlerin Libya'dan çekilmesi çağrısında bulunarak komşu ülkelerin ve bölgesel örgütlerin BM'nin bu konudaki çabalarını desteklemelerini istedi.

BMGK üyelerinden "Paralı askerler Libya'dan çekilsin" çağrısı

Güney Afrika'nın Birleşmiş Milletler Daimî Temsilcisi Jerry Matthews Matjila, Güvenlik Konseyi'nin Libya'daki duruma ilişkin gizli görüşmelerinin ardından bir basın açıklaması yaptı.

Yaptığı basın açıklamasında Matjila, Libya'nın gelecekteki istikrar ve refahının önemini vurgulayarak Libya Müzakere Forumu tarafından bugüne kadar kaydedilen ilerlemeye dikkat çekti.

Matjila, Libya müzakere ekibinin bu forumda çabalarını iki katına çıkarması gerektiğini söyledi.

Konsey üyeleri, ateşkesin izlenmesinde Libya öncülüğündeki etkili ve güvenilir mekanizmaların önemine vurgu yaptı.

BM Genel Sekreteri tarafından ateşkesin izlenmesine yönelik bir öneriyi de içeren kapsamlı bir raporun hazırlanmasını umduklarını ifade eden Matjila, Libya'nın egemenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve ulusal birliğine bağlı olduklarını belirtti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER