HaberlerDünyaBMGK üyelerinden "Paralı askerler Libya'dan çekilsin" çağrısı

BMGK üyelerinden "Paralı askerler Libya'dan çekilsin" çağrısı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, tüm yabancı militanların ve paralı askerlerin Libya'dan çekilmesi çağrısında bulunarak komşu ülkelerin ve bölgesel örgütlerin BM'nin bu konudaki çabalarını desteklemelerini istedi.

BMGK üyelerinden "Paralı askerler Libya'dan çekilsin" çağrısı

Güney Afrika'nın Birleşmiş Milletler Daimî Temsilcisi Jerry Matthews Matjila, Güvenlik Konseyi'nin Libya'daki duruma ilişkin gizli görüşmelerinin ardından bir basın açıklaması yaptı.

Yaptığı basın açıklamasında Matjila, Libya'nın gelecekteki istikrar ve refahının önemini vurgulayarak Libya Müzakere Forumu tarafından bugüne kadar kaydedilen ilerlemeye dikkat çekti.

Matjila, Libya müzakere ekibinin bu forumda çabalarını iki katına çıkarması gerektiğini söyledi.

Konsey üyeleri, ateşkesin izlenmesinde Libya öncülüğündeki etkili ve güvenilir mekanizmaların önemine vurgu yaptı.

BM Genel Sekreteri tarafından ateşkesin izlenmesine yönelik bir öneriyi de içeren kapsamlı bir raporun hazırlanmasını umduklarını ifade eden Matjila, Libya'nın egemenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve ulusal birliğine bağlı olduklarını belirtti.

İLGİLİ HABERLER

İran’dan Biden yönetimine: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyinİran’dan Biden yönetimine: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyinTürkiye Covid-19 aşısında üçüncü adıma geçiyorTürkiye Covid-19 aşısında üçüncü adıma geçiyorFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 316 ölüm bildirdiFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 316 ölüm bildirdiTrump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdiTrump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdiYunanistan İyon Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkardıYunanistan İyon Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkardı
SIRADAKİ HABER