HaberlerDünyaBM'den 007 Bond’a yeni görev

BM'den 007 Bond’a yeni görev

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dünyaca ünlü 007 James Bond filmlerinin aktörlerinden Daniel Craig'in 'BM mayın ve patlayıcı tehlikeleriyle mücadele küresel savunucusu' olduğunu açıkladı.

BM'den 007 Bond’a yeni görev

Genel Sekreter Ban, İngiliz aktör Craig’in mayın tehdidi ile mücadelede alacağı görevin önemine işaret ederek, “007 Mr. Bond’un bugüne kadar öldürme yetkisi vardı ama artık bugün bizim için ona kurtarma yetkisi verdik” diyerek espri yaptı. Craig’e BM Genel Merkezi’ndeki ofisinde BM tarafından verilen yeni görev sertifikasını takdim eden Ban, ünlü aktörün dünya genelinde tanındığı ve mayın ile mücadelede de etkili olacağına inandığını dile getirdi.

James Bond filminin son serisi olan “Skayfall”ın bazı bölümleri İstanbul’da çekilmişti. Türk sinemaseverlerinin de yakından tanıdığı Craig, üç yıl süre ile mayın ile mücadelede BM adına çalışmalarda bulunacak.

Ban ile birlikte Craig’e tören esnasında bir mayın ve patlayıcı uzmanı, mayın türlerine ilişkin bilgi verdi. Craig’in yeni görevinde BM'nin mayınlara karşı farkındalığı artırma misyonunun tanıtımı ile savaş kalıntısı mayınların temizlenmesine yönelik vizyon verilmesi çalışmalarına katkı sağlaması hedefleniyor. Craig’in BM’nin mayın ile mücadelesinde halkın olduğu gibi siyasilerin de desteğini çekmeye çalışacak. Ayrıca Craig’in mayın ile mücadele çabalarına maddi desteğin arttırılması da bekleniyor. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyorTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdı
SIRADAKİ HABER