HaberlerDünyaBM'de Nevruz kutlandı

BM'de Nevruz kutlandı

Orta Asya ve Ortadoğu'da baharın gelişini simgeleyen Nevruz, Birleşmiş Milletler’de (BM) kutlandı. BM Genel Kurulu'nun 2010 yılında aldığı kararla kabul ettiği ''Uluslararası Nevruz Günü'', BM'de 5. kez kutlanmış oldu.Türkiye, Afganistan,...

BM'de Nevruz kutlandı
Orta Asya ve Ortadoğu'da baharın gelişini simgeleyen Nevruz, Birleşmiş Milletler’de (BM) kutlandı. BM Genel Kurulu'nun 2010 yılında aldığı kararla kabul ettiği ''Uluslararası Nevruz Günü'', BM'de 5. kez kutlanmış oldu.

Türkiye, Afganistan, Azerbaycan, Hindistan, İran, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın BM Daimi Temsilcilikleri’nin, BM'deki ECOSOC salonunda beraber düzenlediği kutlamada barış ve kardeşlik mesajları verildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, kutlamaya gönderdiği mesajda, Nevruz'un, yaşamın yeniden canlandığı baharın ilk günü olarak kutlandığını belirtti. Ban, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Katılımcılar arasında Kuzey Irak Kürt Bölgesi’nden gelen lerin yerel kıyafetleri ilgi çekti.

Kutlamanın yapıldığı salonda renkli yumurtalar, elma, meyve, çiçek, içecek ve Kur’an-ı Kerim'in açık bulunduğu bir masa da yer aldı.

İLGİLİ HABERLER

Japaonya'da 130 araçın karıştığı zincileme kazada bir kişi öldüJapaonya'da 130 araçın karıştığı zincileme kazada bir kişi öldüHindistan'da kamyon göçmenleri ezdi: 15 ölüHindistan'da kamyon göçmenleri ezdi: 15 ölüİran'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 87 kişi hayatını kaybettiİran'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 87 kişi hayatını kaybettiRasulayn'da 2 çocuğun öldüğü patlamanın failleri yakalandıRasulayn'da 2 çocuğun öldüğü patlamanın failleri yakalandıRusya'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 586 ölüm 21 bin yeni vakaRusya'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 586 ölüm 21 bin yeni vaka
SIRADAKİ HABER