HaberlerDünyaBM: Yemen'de gıda güvenliği "felaket" durumda

BM: Yemen'de gıda güvenliği "felaket" durumda

BM, iç savaşla boğuşan Yemen'de gıda güvenliğini tehdit eden yakıt kıtlığına çözüm bulunması çağrısında bulundu.

BM: Yemen'de gıda güvenliği "felaket" durumda

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, ülkedeki yakıt kıtlığının, zaten felaket durumda olan gıda güvenliğini çok daha kötü hale getirdiğini belirtti.

Açıklamada, Yemen'in El Hudeyde limanına 3 Ocak'tan bu yana akaryakıt gemisinin yanaşmasına izin verilmediği, 350 bin metrik tondan fazla yakıt taşıyan 13 tankerin Yemen kıyılarında tutulduğu belirtildi.

Suudi rejimi ve koalisyon ortaklarının saldırıları sonucu Yemen'de 2015'ten bu yana şiddeti artan bir savaş devam ediyor. Nüfusun yüzde 80'i olan 24 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) açıklamasına göre artan şiddet nedeniyle 2 milyon çocuk dâhil olmak üzere 3,6 milyon Yemenli yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı. Beslenme yetersizliği çocukların peşini bırakmıyor. Yetersiz beslenme düzeyi ölümcül sınıra yaklaşmış olan 400 bin çocuk da dâhil olmak üzere 1,8 milyon çocuğun yetersiz beslenme mağduru olduğu tahmin ediliyor. Yemen'de 7 milyon çocuk her gece yatağa aç giriyor.

2020'de pek çok insani yardım programı kaynaksızlık nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER