HaberlerDünyaBM: Yemen'de çocuk olmak "özel bir cehennem"

BM: Yemen'de çocuk olmak "özel bir cehennem"

BM, iç savaşla boğuşan Yemen'de kıtlığa karşı 3,85 milyar dolar acil yardıma ihtiyaç olduğunu açıkladı.

BM: Yemen'de çocuk olmak "özel bir cehennem"

Suudi rejimi ve koalisyon ortaklarının saldırıları sonucu Yemen'de 2015'ten bu yana şiddeti artan bir savaş devam ediyor. Neredeyse bütün ülke; yani 12,2 milyonu çocuk olmak üzere nüfusun yüzde 80'i olan 24 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) açıklamasına göre artan şiddet nedeniyle 2 milyon çocuk dâhil olmak üzere 3,6 milyon Yemenli yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı. Beslenme yetersizliği çocukların peşini bırakmıyor. Yetersiz beslenme düzeyi ölümcül sınıra yaklaşmış olan 400 bin çocuk da dâhil olmak üzere 1,8 milyon çocuğun yetersiz beslenme mağduru olduğu tahmin ediliyor. Yemen'de 7 milyon çocuk her gece yatağa aç giriyor.

Birleşmiş Milletler, İsveç ve İsviçre'nin ev sahipliğinde bugün sanal ortamda düzenlenen bağış konferansında, açlık tehlikesine karşı acil insani yardımlar için 3 milyar 850 milyon dolarlık bağış çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, insanlar için hayatın katlanılamaz duruma geldiğini belirterek Yemen'de çocuk olmanın "özel bir cehennem" anlamına geldiğini söyledi. "Savaşın bir nesli yuttuğu" uyarısı yapan Guterres, "Buna son vermeliyiz. Bu, Yemen'den geri çekilme zamanı değil." diye konuştu.

BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA), ülkede büyük çapta bir kıtlığı engelleyebilmek için bu yıl 3,85 milyon dolara ihtiyaç bulunduğunu vurguladı. 2020'de pek çok insani yardım programı kaynaksızlık nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER