HaberlerDünyaBM: Suriye halkı yüzyılın en büyük suçlarından birine maruz kaldı

BM: Suriye halkı yüzyılın en büyük suçlarından birine maruz kaldı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Suriye'de 10 yıl önce başlayan ve halen devam eden vahşetin boyutları vicdanları sarsıyor." dedi.

BM: Suriye halkı yüzyılın en büyük suçlarından birine maruz kaldı

Ülkede iç savaşın 10'uncu yılı dolayısıyla gazetecilere açıklamalarda bulunan Guterres, dünyanın 10 yıldır Suriye'deki yıkımı ve dökülen kanı izlediğini belirtti.

Suriye halkının yüzyılın en büyük suçlarından birine maruz kaldığını ifade eden Guterres, "Yüzbinlerce insan öldü, milyonlarcası yerinden edildi. Sayısı bilinmeyen çok sayıda kişi tutuklu, işkence görüyor, kayıp ve yoksulluk içinde yaşıyor." dedi.

Ülkedeki yıkımın boyutunu tam olarak anlamanın imkânsız olduğunu belirten Guterres, "Yaşanan vahşetin boyutu vicdanları sarsıyor." şeklinde konuştu.

Suriye'de sürdürülebilir barış için sorumluların hesap vermesi gerektiğini de ifade eden Guterres, soruna çözüm bulunamamasının ise BM Güvenlik Konseyinin etkili olmamasından kaynaklandığını sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER