HaberlerDünyaBM: Suriye halkı yüzyılın en büyük suçlarından birine maruz kaldı

BM: Suriye halkı yüzyılın en büyük suçlarından birine maruz kaldı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Suriye'de 10 yıl önce başlayan ve halen devam eden vahşetin boyutları vicdanları sarsıyor." dedi.

BM: Suriye halkı yüzyılın en büyük suçlarından birine maruz kaldı

Ülkede iç savaşın 10'uncu yılı dolayısıyla gazetecilere açıklamalarda bulunan Guterres, dünyanın 10 yıldır Suriye'deki yıkımı ve dökülen kanı izlediğini belirtti.

Suriye halkının yüzyılın en büyük suçlarından birine maruz kaldığını ifade eden Guterres, "Yüzbinlerce insan öldü, milyonlarcası yerinden edildi. Sayısı bilinmeyen çok sayıda kişi tutuklu, işkence görüyor, kayıp ve yoksulluk içinde yaşıyor." dedi.

Ülkedeki yıkımın boyutunu tam olarak anlamanın imkânsız olduğunu belirten Guterres, "Yaşanan vahşetin boyutu vicdanları sarsıyor." şeklinde konuştu.

Suriye'de sürdürülebilir barış için sorumluların hesap vermesi gerektiğini de ifade eden Guterres, soruna çözüm bulunamamasının ise BM Güvenlik Konseyinin etkili olmamasından kaynaklandığını sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER