HaberlerDünyaBM, ödül için Türk okulunun olimpiyatını baz aldı

BM, ödül için Türk okulunun olimpiyatını baz aldı

Birleşmiş Milletler’in düzenlediği 'Kadınlara Şiddete Hayır' organizasyonu kapsamında Mali’nin en başarılı öğrencilerine ödül verildi. BM Kadın Organizasyonu Mali şubesi, en başarılı ilkokul öğrencilerini belirlemek için Horizon...

BM, ödül için Türk okulunun olimpiyatını baz aldı
Birleşmiş Milletler’in düzenlediği 'Kadınlara Şiddete Hayır' organizasyonu kapsamında Mali’nin en başarılı öğrencilerine ödül verildi. BM Kadın Organizasyonu Mali şubesi, en başarılı ilkokul öğrencilerini belirlemek için Horizon Türk Kolejleri'nin düzenlediği matematik olimpiyatlarını baz aldı.

Başkent Bamako’daki bir otelde düzenlenen törende başarılı kız öğrencilere, tablet bilgisayar ve kırtasiye malzemelerinden oluşan hediye çantalası verildi.

BM Kadın Organizasyonu Mali sekreteri Coumba Bah, "İlkokuldaki ödüllendirmek istediğimiz çocuklarımız için güvenilir bir yarışma olmalıydı. Memleketimizde altıncı sınıflar için devletin yapmış olduğu bir sınav yoktu. Bizde Mali Horizon Türk Kolejleri ile görüştük. Benim de velisi olduğum Horizon okullarının 'Mathlogique' ismiyle Mali çapında altıncı ve dokuzuncu sınıflar seviyesinde düzenlediği matematik olimpiyatının belirleyici ve objektif olacağından ödüllendirmeyi buna göre yapmaya karar verdik. Böyle başarılı ve eğitim sistemimize katkıda bulunan aktivitelerinde doları Türk okullarına teşekkür ediyorum." dedi.

Onur konuğu olarak davet edilen Horizon Türk Okulları adına programda hazır bulunan Genel Müdür Yardımcısı Erdal Karadeniz, "BM'nin okulumuzun organizasyonlarını bir ölçüt olarak kabul etmesi onur verici ve yapılan işlerin doğruluğunun göstergesi." diye konuştu.

'Kadınlara Şiddete Hayır' etkinlikleri kapsamında 16 gün sürecek faaliyetler ile Malili genç kız ve hanımların bilinçlendirilmesi hedefleniyor. 2013-2014 eğitim yılında üniversite ve ortaokul sınavında en başarılı üç kız öğrenciye de ödülleri verildi.

Batı Afrika ülkesi Mali’deki Türk okullarının Mathlogique matematik yarışması başkent Bamako ve beş eyalette ilkokul ve ortaokul son sınıf öğrencileri arasında yapılıyor. Bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen matematik olimpiyatında yaklaşık 3 bin öğrenci yarışıyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER