HaberlerDünyaBM Genel Kurulu'nda Filistin ile ilgili karar taslağı ezici bir çoğunlukla kabul edildi

BM Genel Kurulu'nda Filistin ile ilgili karar taslağı ezici bir çoğunlukla kabul edildi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Kudüs dahil siyonist rejimin işgali altındaki topraklarda, Filistin halkının kalıcı egemenliğini ön gören bir kararı oyladı.

BM Genel Kurulu'nda Filistin ile ilgili karar taslağı ezici bir çoğunlukla kabul edildi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan oylamada 153 lehte, 6 aleyhte (Kanada, israil, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, ABD) ve 17 çekimser oy ile Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakkı ile ilgili karar taslağı ezici bir çoğunlukla kabul edildi.

Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad Maliki yaptığı açıklamada, söz konusu karar lehine oy kullanılmasının, Filistin halkının denizlerindeki hakları başta olmak üzere toprak, enerji ve su kaynakları dahil doğal kaynaklarına sahip olma hakkını teyit ettiğini vurguladı.

BM'ye üye ülkeleri Filistin halkının haklı davasının yanında durmaya çağıran Maliki, işgale destek verenlere karşı acil adımların atılması çağrısında da bulundu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER