HaberlerDünyaBM, Gazze'de ölenlerin yüzde 21'i çocuk

BM, Gazze'de ölenlerin yüzde 21'i çocuk

Birleşmiş Milletler (BM), Gazze’de son vurulan okul ile birlikte bu kuruma ait vurulan okul sayısının 5’e çıktığını açıkladı. BM, Gazze’de ölü sayısının bin 200’e yaklaştığını ve bunların yüzde 21’inin de çocuk olduğunu duyurdu. BM, ayrıca Gazze’de insani şartların giderek ağırlaştığını ve gıda, temiz su ile acil tıbbi malzemelere ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

BM, Gazze'de ölenlerin yüzde 21'i çocuk
Birleşmiş Milletler (BM), Gazze’de son vurulan okul ile birlikte bu kuruma ait vurulan okul sayısının 5’e çıktığını açıkladı. BM, Gazze’de ölü sayısının bin 200’e yaklaştığını ve bunların yüzde 21’inin de çocuk olduğunu duyurdu. BM, ayrıca Gazze’de insani şartların giderek ağırlaştığını ve gıda, temiz su ile acil tıbbi malzemelere ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

İsrail’in Gazze’de BM’ye ait bir okulu daha vurmasını BM Genel Sekreteri Yardımcısı Jan Eliasson, ‘‘Bunu nasıl ifade edebileceğimi bilemiyorum. Haberi sabah aldığımda şok oldum! BM’ye ait olan okula yapılan saldırıda 16 kişi öldü ve bazıları ise çocuktu. Yüzden fazla insanda saldırıda yaralandı.’’ dedi.

‘‘Bu insanlar orada BM’in koruması altındaydı. Yani bizim korumamız altındaydı’’ diye yakınan Eliasson, okula saldırının İsrail tarafından yapıldığını ve bunun da Tel Aviv tarafından doğrulandığını ifade etti.

Gazze’de, BM’in 200 binden fazla Filistinli sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Eliasson şöyle devam etti: ‘‘Gazze’nin yüz ölçümü 360 kilometre karedir. Bunu ABD ile kıyaslayacak olursak Detroit, Philadelphia ya da Las Vegas şehir sınırları kadar. Ve Gazze’nin nüfusu 10 kattan daha fazla büyüklükte Washington D.C’den. İsrail Savunma Bakanlığı ya da askeriyesi saldırıdan önce sivillerin bölgeden ayrılmasını istiyor ya da bilgilendiriyor. Peki bu insanlar nereye gidebilecek? Gazze’de gidebilecekleri yer o kadar kısıtlı ki! Sınırdan da başka bir ülkeye gidemiyor bu insanlar.’’

Gazze’de elektrik santralinin de vurulduğunu belirten Eliasson, ‘‘Gazze’de insanlar içme suyunu yerin altından su pompalayarak tedarik ediyorlar. Elektrik olmaz ise bu insanlar sularını nasıl temin edebilecek? Elektrik, su olmadan hastaneler nasıl çalışacak? İnsanlar gıdalarını nasıl muhafaza edecek? İnsani açıdan bölgede durum son derece tehlikeli boyuta ulaştı.’’ dedi.

Devam eden savaşın biran önce durmasının elzem olduğunu dile getiren Eliasson, İsrail’in, çocuk ve sivilleri öldürmesinden dolayı savaş suçu işleyip işlemediği sorusuna net cevap veremedi. Eliasson, savaş suçu tanımının Cenevre Sözleşmesi’nde yer aldığını belirterek, ‘‘Kimse bu sözleşmenin dışında bir çifte standartta tabi tutulamaz’.’ diyebildi. Ancak Eliasson'un BM’deki gazetecilerin İsrail’in savaş suçu işleyip işlemediği sorusunu 4 defa yönetmesine rağmen direkt olarak cevap vermekten kaçındığı görüldü.

Eliasson, taraflara ateşkes çağrısında bulunarak, ‘‘Şiddet daha fazla şiddeti beraberinde getiriyor. Taraflar artık önceliklerine insanı koymaları gerekiyor. Bu saldırılar bitirilmeli ve ateş kes ilan edilmeli. Yeter artık!’’ diye yakındı.

BM İSRAİL’İ YALANLADI

BM Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısında Eliasson bir soru üzerine, BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) ait okul ve sığınma kamplarının hiçbirinin roket ya da askeri amaçla kullanılmadığını söyledi. İsrail’in okul ve sığınma kamplarında Hamas militanlarının barındığı ve buralardan roket fırlatıldığına dair açıklamalarına Eliasson, ‘‘BM’e ait okul ve sığınma kamplarında silah bulunmadı ve askeri amaçla da kesinlikle kullanılmadı.’’ dedi.

GAZZE’DE YAKLAŞIK 1200 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ VE BUNLARIN YÜZDE 21’i ÇOCUK

Genel Sekreter Yardımcısı Eliasson ile birlikte basın toplantısı düzenleyen BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Direktörü John Ging, Gazze’de insanların çaresizlik içinde kıvrandığını söyledi. Ging, bugüne kadar yapılan saldırılar sonunda Gazze’de 5 bin 750 evin yıkıldığını ve bu nedenle de 240 binden fazla insanın geçici barınaklarda ikamet etmek zorunda kaldığını söyledi. Ging, yine Gazze’de 204 bin insanın korunaklı kalabilecekleri bir yer aradığına işaret ederek, ‘‘İşin doğrusu Gazze’de hiçbir yer güvenli değil. Saldırıların başladığı günden bu zamana 133 okul çeşitli şekilde vuruldu. İnsanlar korku içinde ve bu durum dramatik travmalara yol açıyor.’’ diye konuştu.

Gazze’de her saatte bir çocuğun öldürüldüğünü belirten Ging şu bilgileri verdi; ‘‘Her geçen saatte, bir masum çocuk daha öldürülmesi anlamına geliyor. Ve her gün can kaybı katlanarak artıyor. Bugüne kadar ölen Filistinli sayısı bin 200’e yaklaştı ve yaralı da 6 bin 233 kişiyi buldu. Ölenlerin yüzde 21’i çocuk ve şu ana kadar 249 çocuk yaşamını yitirdi.’’

Ging, Gazze’de hiçbir sivilin kendi imkanları ile hayatta kalabilme şansının bulunmadığını söyledi. Gazze’de insanların yüzde 70’inin gıda yardımına ihtiyaç duyduğunu belirten Ging, yine dünya genelinde en fazla tıbbi yardıma ihtiyaç duyanların başında Gazze halkının olduğunu söyledi. Saldırılarda içlerinde hastanelerinde olduğu 23 sağlık hizmeti veren yerlerin vurulduğuna işaret eden Ging, bunların şu an kullanılamaz halde olduğunu dile getirdi. ‘‘İnsanlar sağlık hizmetleri için nereye gidecek? Hamile bir kadın nerede doğum yapabilecek? Bölgeye acil tıbbi yardım gerekiyor’’ diyen Ging, ‘‘Birçok hastanelerde narkoz kalmadı ya da neredeyse tükenmek üzere. Bu son derece tehlikeli bir durum.’’ ifadelerini kullandı.

İsrail’in son saldırısında vurduğu BM’e ait okulda yaşamını yitirenler arasında BM çalışanı olmadığı bilgisi de basın toplnatısında dile getirildi.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist çetelerin Mescid-i Aksa’ya baskınları devam ediyorSiyonist çetelerin Mescid-i Aksa’ya baskınları devam ediyorKatar'dan BAE'ye uçak seferleri yeniden başladıKatar'dan BAE'ye uçak seferleri yeniden başladıHAMAS: Filistin halkını korumaya hazırızHAMAS: Filistin halkını korumaya hazırızABD yönetimi BAE'ye F-35 satışını durdurduABD yönetimi BAE'ye F-35 satışını durdurduLübnan'da güvenlik güçleri ile göstericiler çatıştı: 220 yaralıLübnan'da güvenlik güçleri ile göstericiler çatıştı: 220 yaralı
SIRADAKİ HABER