HaberlerDünyaBM'den siyonist işgalcilere "işgali durdur" çağrısı

BM'den siyonist işgalcilere "işgali durdur" çağrısı

​Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, siyonist işgal rejiminin işgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler için yaklaşık 800 yeni yasa dışı konut inşası kararından derin endişe duyduğunu bildirdi.

BM'den siyonist işgalcilere "işgali durdur" çağrısı

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, Guterres’in, Doğu Kudüs dahil olmak üzere 1967’den bu yana işgal altındaki Filistin topraklarında siyonist rejimin yasa dışı yerleşim birimlerini inşa etmesinin hiçbir hukuki yanının olmadığını ve bunun uluslararası kanunların açık ihlali olduğunu teyit ettiğine yer verildi.

Yerleşim alanlarının genişletilmesinin iki taraf arasındaki çatışma riskini artırdığını aktaran Guterres, bu tür adımların, Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkını baltaladığı, egemen ve yaşanabilir bir Filistin devletinin kurulması olasılığını yıprattığı konusunda uyardı.

İşgal rejiminin sözde başbakanı binyamin netanyahu, Twitter üzerinden 11 Ocak'ta, "Yahuda ve Samara (Batı Şeria için Talmud'da kullanılan isim) bölgelerinde 800'den fazla yeni konut inşa edileceğini" söylemişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 13, Batı Şeria'da 253 yasa dışı Yahudi yerleşim merkezi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 700 bin civarında Yahudi, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER