HaberlerDünyaBM: 130 ülkeye tek bir doz Covid-19 aşısı ulaşmadı

BM: 130 ülkeye tek bir doz Covid-19 aşısı ulaşmadı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 130 ülkeye bugüne kadar tek bir doz bile Covid-19 aşısının ulaşmadığını belirtti.

BM: 130 ülkeye tek bir doz Covid-19 aşısı ulaşmadı

Dünyadaki aşı dağılımının eşit ve adil olmamasını eleştiren Guterres, üretilen dozların yüzde 75'inin sadece 10 ülkeye gönderildiğini söyledi.

130 ülkeye bugüne kadar tek bir doz bile aşı ulaşmadığını belirten Guterres, "aşı dağılımında eşitliğin sağlanması, küresel topluluğun önündeki en büyük ahlaki sınav." ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde bir aşı stratejisinin geliştirilmesinin sanayileşmiş ülkelerin de yararına olacağını vurgulayan Guterres, "Dünyanın güneyinde virüs yıldırım hızıyla yayılmayı sürdürürse, sürekli mutasyona uğrayacaktır. Yeni varyantlar da daha bulaşıcı ve ölümcül olabilir ve muhtemelen mevcut aşıların etkisini de tehdit edebilir." dedi.

BM Genel Sekreteri, dünyanın gelişmiş ülkelerine çağrıda bulunarak, küresel çapta "aşı kampanyası" düzenlenmesini de istedi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER