HaberlerDünyaBlinken: "Sözde stratejik ortağımız Türkiye'ye daha fazla yaptırım değerlendirilmeli"

Blinken: "Sözde stratejik ortağımız Türkiye'ye daha fazla yaptırım değerlendirilmeli"

Joe Biden kabinesinin dışişleri bakanı adayı Antony Blinken, "Sözde stratejik ortak" olarak tanımladığı Türkiye'nin Rusya ile yakın olmasının kabul edilemeyeceğini ve Türkiye'ye daha fazla yaptırımın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Blinken: "Sözde stratejik ortağımız Türkiye'ye daha fazla yaptırım değerlendirilmeli"

Ankara'ya Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi nedeniyle daha fazla yaptırım uygulaması gerektiğini söyleyen Blinken, "Türkiye birçok konuda bir müttefikin davranması gerektiği gibi davranmıyor. Bu bizim için önemli bir zorluk." diye konuştu.

Mevcut yaptırımların etkisinin gözlemlenmesi ve daha fazlasının yapılıp yapılmamasının da buna göre değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Blinken, "Stratejik -ya da sözde stratejik- bir ortağımızın en büyük rakiplerimizden biri olan Rusya ile yakın olması kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

Geçen ay Washington, Ankara'ya Rusya'dan satın aldığı S-400'ler nedeniyle yaptırımları açıklamıştı. Türkiye ABD'nin bu hamlesini "büyük bir yanlış" olarak değerlendirmişti.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER