HaberlerDünyaBiden, Türkiye'ye karşı PKK/YPG'yi destekleyen McGurk'u kadrosuna katıyor

Biden, Türkiye'ye karşı PKK/YPG'yi destekleyen McGurk'u kadrosuna katıyor

ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın, PKK/YPG'ye desteğiyle bilinen ABD'nin DAİŞ'le Mücadele eski Özel Temsilcisi Brett McGurk'e Ulusal Güvenlik Konseyi'nde görev vereceği belirtildi.

Biden, Türkiye'ye karşı PKK/YPG'yi destekleyen McGurk'u kadrosuna katıyor

ABD basınında yer alan haberlere göre McGurk, Ulusal Güvenlik Konseyinde "Ortadoğu ve Afrika Koordinatörü" olarak görev alacak.

Görev yaptığı dönemde PKK/YPG'den plaket alan McGurk, Türkiye düşmanlığı ile biliniyor.

ABD'nin DAİŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, ABD Başkanı Trump'ın Suriye'den çekilme kararının ardından istifa etmişti.

Bölgede yürütülen savaşın en üst düzey siyasi isimlerinden olan Brett McGurk, ABD'nin "sömürge valisi" olarak isimlendiriliyordu.

Ekim 2015'te göreve atanan McGurk için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Brett McGurk kesinlikle PKK ve YPG'ye net bir şekilde destek vermektedir." ifadesini kullanmıştı.  

İLGİLİ HABERLER

Pakistan Başbakanı İmran Han'dan ABD'ye İran tepkisiPakistan Başbakanı İmran Han'dan ABD'ye İran tepkisiEndonezya'da deprem nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 46'ya çıktıEndonezya'da deprem nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 46'ya çıktıÇin'de dondurmada Coronavirus tespit edildiÇin'de dondurmada Coronavirus tespit edildiMerkel'in partisinin genel başkanlığına Laschet seçildiMerkel'in partisinin genel başkanlığına Laschet seçildiFransa'da 9 cami daha kapatıldıFransa'da 9 cami daha kapatıldı
SIRADAKİ HABER