HaberlerDünyaBelarus'ta Devlet Başkanı Lukaşenko karşıtı protestolar yeniden alevlendi

Belarus'ta Devlet Başkanı Lukaşenko karşıtı protestolar yeniden alevlendi

Belarus'ta Özgürlük Günü kapsamında muhaliflerin, Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko aleyhine düzenlediği gösterilerde onlarca kişi gözaltına alındı.

Belarus'ta Devlet Başkanı Lukaşenko karşıtı protestolar yeniden alevlendi

Belarus İçişleri Bakanlığı, ülkede protestolara katılarak yasaları ihlal eden 200’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yetkililerden izin çıkmayan "Özgürlük Günü" gösterilerinin öncesinde, başkent Minsk'in merkezi bölgelerine çok sayıda polis ve cezaevi aracı ile TOMA'lar konuşlandırıldı. Muhalifler, hafta sonu daha büyük bir gösteriye hazırlanıyor.

9 Ağustos'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, ülkeyi 27 yıldır yöneten Aleksandr Lukaşenko oyların yüzde 80'ini alarak cumhurbaşkanı seçilmişti. Muhalefet ise seçimlerde "hile" yapıldığını belirterek, Lukaşenko'nun görevi bırakmasını istiyor.

Lukaşenko'nun en büyük rakibi olarak yarışan Svetlana ise tutuklanma riskine karşı seçimlerden hemen sonra komşu ülke Litvanya'ya sığınmıştı. Lukaşenko'nun zaferini ilan etmesinden sonra başlayan protestolarda da on binlerce kişi gözaltına alınmıştı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Nikolai Karpenkov, ülke genelinde hafta sonu yapılması planlanan gösterilere karşılık verileceği uyarısında bulundu.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER