HaberlerDünyaBan Ki-mun: (İsrail"in okulu vurmasına) Dehşete düştüm!

Ban Ki-mun: (İsrail"in okulu vurmasına) Dehşete düştüm!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail’in Gazze’de BM’ye ait okulu vurması karşısında ‘‘dehşete düştüm’’ diye tepki verdi.

Ban Ki-mun: (İsrail"in okulu vurmasına) Dehşete düştüm!
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail’in Gazze’de BM’ye ait okulu vurması karşısında ‘‘dehşete düştüm’’ diye tepki verdi.

BM Genel Sekreteri, Gazze’nin kuzeyinde bulunan BM’ye ait okulda yüzlerce insanın da sığınmacı olarak kaldığına dikkat çekti. Ban, ‘‘BM’ye ait okulun vurulduğu haberini almaktan dehşete düştüm’’ diyerek, olayda yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsaglığı diledi.

‘‘Birçok çocuk, kadın ve BM görevlisi saldırıda hayatını kaybetti’’ diyen Ban, bu konuda henüz kendilerine ulaşmış net bilgi olmadığını söyledi. Ban Ki-mun, ‘‘Bu olayı şiddetle kınıyorum’’ diye çıkıştı ve İsrail’den saldırılara ara vererek bölgeden yaralı ve sivillerin tahliyesinin yapılabilmesini istedi.

Ban, kendisinin iki gün önce BM Güvenlik Konsey’ini brife ettiğinde Hamas’ı roket saldırılarından dolayı kınadığını ve İsrail’i de BM’ye ait ve sivil insanların bulunduğu bölgelere yönelik saldırılar yapmaması için uyardığını hatırlattı.

Gazze’de vurulan BM okulu, bu kurumun Acil Yardım ve Kurtarma Ajansı'nın (UNRWA) bünyesinde bulunuyordu. Ban, İsrail tarafından vurulan okulda Filistinli toplam 100 bin göçmenden yüzde 5’inin buradaki UNRWA kampında yaşadığına dikkat çekti.

Tarafları tekrar uluslararası hukuk kuralları hükümlerine uymaya davet eden Ban, insani yardım amacı ile bölgede çalışanların, sivillerin korunması ve BM’ye ait kurumların dokunulmazlığını hatırlattı. Ban Ki-mun, ‘‘Bugünkü saldırı bir kez daha ifade ediyor ki; öldürmeye son verin, hem de hemen!’’ diye çıkıştı.

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’de BM’nin Filistinli mülteciler için sığınak olarak kullandığı bir okulu vurması sonucu 15 kişinin öldüğünü, 200 kişinin de yaralandığını açıkladı. İsrail Radyosu ile ölenlerin çoğunun çocuklar olduğunu bildirdi.

İLGİLİ HABERLER

Taliban, ABD ve Katar arasında üçlü görüşmeTaliban, ABD ve Katar arasında üçlü görüşmeSomali'de silahlı saldırı: 6 ölü 4 yaralıSomali'de silahlı saldırı: 6 ölü 4 yaralıÇin'de 7 gündür mahsur kalan maden işçilerinden yaşam belirtisiÇin'de 7 gündür mahsur kalan maden işçilerinden yaşam belirtisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten Fransa'ya nükleer silah tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten Fransa'ya nükleer silah tepkisiYemen'deki mahkum takası Trump yönetiminin kararına takıldıYemen'deki mahkum takası Trump yönetiminin kararına takıldı
SIRADAKİ HABER