HaberlerDünyaBakan Akar: Herhangi bir saldırı girişiminde Hafter unsurları meşru hedefimizdir

Bakan Akar: Herhangi bir saldırı girişiminde Hafter unsurları meşru hedefimizdir

​Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bu savaş suçlusu, cani yani katil Hafter ve destekçileri bilmelidirler ki Türk unsurlarına yapılacak herhangi bir saldırı girişiminde katil Hafter unsurları her yerde meşru hedef olarak görülecektir." dedi.

Bakan Akar: Herhangi bir saldırı girişiminde Hafter unsurları meşru hedefimizdir

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, rezmi ziyarette bulunduğu Libya’da, görevli Türkiye askerleri ile bir araya geldi.

Milli Mutabakat Hükümetinin BM tarafından tanınan Libya’nın meşru hükümeti olduğunu vurgulayan Bakan Akar, Libya’daki temel sorunun darbeci Hafter grubu ve onu destekleyenler olduğunu vurguladı.

Darbeci Hafter’in yaptığı katliamların Tarhuna’da bulunan 21 toplu mezarla bir kez daha ortaya çıktığını ifade eden Bakan Akar, bunlara karşı dünyanın maalesef sessiz kalmayı sürdürdüğünü ifade etti.

Fakat bu insanlık suçunun peşini Milli Mutabakat Hükümetinin bırakmayacağına inandıklarını kaydeden Akar, "Dolayısıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi’ndeki soruşturmanın devam etmesi ve gereğinin yapılması konusunda inanıyoruz ki gerekli tahkikat yapılacak ve bunların hesabı da verilecek." dedi.

Hafter'in Türkiye askerini hedef alan açıklamalarına tepki gösteren Bakan Akar, "Libya’da darbeci Hafter tarafından katliama uğrayan mazlum ve mağdurların yardım çığlığına sadece Türkiye’nin olumlu cevap verdiğini, zulme ve zalime sessiz kalmadığını unutturmak istiyorlar. Kendi zulümlerini, katliamlarını kapatmak için her türlü yaygarayı koparıyorlar. Bunlar beyhude gayret, bir yere varmaları mümkün değil." dedi.

Akar, "Hafter, Libya’da akan kardeş kanının sorumlusudur. Bu savaş suçlusu, cani yani katil Hafter ve destekçileri bilmelidirler ki Türk unsurlarına yapılacak herhangi bir saldırı girişiminde katil Hafter unsurları her yerde meşru hedef olarak görülecektir. Bunu akıllarına soksunlar. Böyle bir hareketi yaptıktan sonra kaçacak yer bulamazlar." diye konuştu.

Bakar Akar'a ziyaretinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları da eşlik etti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER