HaberlerDünyaBağdat-Erbil müzakereleri sürüyor

Bağdat-Erbil müzakereleri sürüyor

​Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi ile merkezi Bağdat hükümeti arasında mali haklar ve petrol geliri gibi konuları içeren müzakereler devam ediyor.

Bağdat-Erbil müzakereleri sürüyor

Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetiminden bir heyetin, Bağdat’la yürüttüğü müzakerelerin devamı Kürdistan Parlamentosu’yla gerçekleştirildi.

Müzakere heyeti toplantıda, Irak hükümetiyle yapılan görüşmelerle ilgili brifing verdi.

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Parlamento Başkan Yardımcısı Hemin Hewrami, "Toplantı, üzerinde anlaşmaya varılan maddeler ile anlaşma sağlanamayan maddelerle ilgili ayrıntıların ele alınması için yapılıyor. Ayrıca Irak hükümetinin halen neden Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını göndermeye hazır olmadığı konusu konuşulacak. Kürdistan Bölgesi’nin, petrol gelirinin tamamını Irak’a vermesi durumunda, Bağdat’ın da Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını vereceği söylentilerine de cevap niteliğinde olacak." dedi.

Müzakere heyeti 9 Aralık’ta Bağdat’a giderek Irak hükümeti yetkilileri ile siyasi parti temsilcileriyle görüşmüştü.

Erbil heyeti, Irak bütçesinin açık vermemesi için çıkarılan borçlanma yasasına uyacakları mesajını muhataplarına iletmişti.

Müzakere heyetinin, önümüzdeki günlerde de Kürt partilerini ziyaret ederek görüşmelerle ilgili bilgi vermesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER