HaberlerDünyaBağdat-Erbil müzakereleri sürüyor

Bağdat-Erbil müzakereleri sürüyor

​Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi ile merkezi Bağdat hükümeti arasında mali haklar ve petrol geliri gibi konuları içeren müzakereler devam ediyor.

Bağdat-Erbil müzakereleri sürüyor

Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetiminden bir heyetin, Bağdat’la yürüttüğü müzakerelerin devamı Kürdistan Parlamentosu’yla gerçekleştirildi.

Müzakere heyeti toplantıda, Irak hükümetiyle yapılan görüşmelerle ilgili brifing verdi.

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Parlamento Başkan Yardımcısı Hemin Hewrami, "Toplantı, üzerinde anlaşmaya varılan maddeler ile anlaşma sağlanamayan maddelerle ilgili ayrıntıların ele alınması için yapılıyor. Ayrıca Irak hükümetinin halen neden Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını göndermeye hazır olmadığı konusu konuşulacak. Kürdistan Bölgesi’nin, petrol gelirinin tamamını Irak’a vermesi durumunda, Bağdat’ın da Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını vereceği söylentilerine de cevap niteliğinde olacak." dedi.

Müzakere heyeti 9 Aralık’ta Bağdat’a giderek Irak hükümeti yetkilileri ile siyasi parti temsilcileriyle görüşmüştü.

Erbil heyeti, Irak bütçesinin açık vermemesi için çıkarılan borçlanma yasasına uyacakları mesajını muhataplarına iletmişti.

Müzakere heyetinin, önümüzdeki günlerde de Kürt partilerini ziyaret ederek görüşmelerle ilgili bilgi vermesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken olduABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken olduİtalya'da salgın nedeniyle son 24 saatte 541 ölümİtalya'da salgın nedeniyle son 24 saatte 541 ölümİngiltere'de salgın nedeniyle can kaybı 100 bini geçtiİngiltere'de salgın nedeniyle can kaybı 100 bini geçtiABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 431 bini geçtiABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 431 bini geçtiFransa'da öğretmenler grev başlattı Fransa'da öğretmenler grev başlattı
SIRADAKİ HABER