HaberlerDünyaAzerbaycan Savuna Bakanlığı: Ermenilerin ateşkes ihlalinde 4 askerimiz hayatını kaybetti

Azerbaycan Savuna Bakanlığı: Ermenilerin ateşkes ihlalinde 4 askerimiz hayatını kaybetti

Azerbaycan Savuna Bakanlığı, bazı Ermeni silahlı birliklerin işgal edilen topraklardan çıkmadıklarını ve ilan edilen ateşkes süresi içinde 4 Azerbaycan askerini öldürüldüklerini, bazı sivilleri de yaraladıklarını açıkladı.

Azerbaycan Savuna Bakanlığı: Ermenilerin ateşkes ihlalinde 4 askerimiz hayatını kaybetti

Azerbaycan Savuna Bakanlığından yapılan açıklamada, 10 Kasım'da Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan'ın imzaladığı ateşkesin ardından Hocavend ilinin Hadrut kasabasının kuzeybatı kesimindeki ormanlık alanda bazı Ermenistan silahlı güçlerinin kaldığı belirtildi.

Ermeni medyanın, söz konusu silahlı güçleri, ormanlık alanda yolunu kaybeden kişiler olarak göstermeye çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, Ermenistan yetkililerinin, bu kişilerin bölgeden çıkması için Rusya tarafına haber verdiği bildirildi.

Açıklamada, "Azerbaycan tarafı Ermeni silahlı kuvvetlerinin topraklarından çekilmesi ile ilgili tüm koşulları sağladı. Ağır hava koşullarında bu bölgeye gelen Rus barış gücü askerleri, ormanlık alanda bulunan Ermeni silahlı kuvvetlerine araçlarından hoparlörle seslenerek bölgeden çıkmalarını istedi." denildi.

Tüm bunlara rağmen silahlı birliklerin bölgeyi terk etmediğine ve mevzi oluşturduklarına işaret edilen açıklamada, bu birliklerin 26 Kasım ve 8 Aralık'taki saldırılarında 4 Azerbaycan askerinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Açıklamada, Azerbaycan tarafının Rus unsurlarla yakın koordinasyon ve iş birliği içinde bölgede barışı sağlamak için çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

İLGİLİ HABERLER

Dünya geneli Covid-19'dan iyileşenlerin sayısı 68 milyonu aştıDünya geneli Covid-19'dan iyileşenlerin sayısı 68 milyonu aştıMısır'da tarihe ışık tutacak 2 bin 500 yıllık arkeolojik keşifMısır'da tarihe ışık tutacak 2 bin 500 yıllık arkeolojik keşifİtalya'da son 24 saatte Covid-19 kaynaklı 377 ölümİtalya'da son 24 saatte Covid-19 kaynaklı 377 ölümİngiltere 38 bin Covid-19 vakası ve 671 ölüm bildirdiİngiltere 38 bin Covid-19 vakası ve 671 ölüm bildirdiTaliban, ABD ve Katar arasında üçlü görüşmeTaliban, ABD ve Katar arasında üçlü görüşme
SIRADAKİ HABER