HaberlerDünyaAstraZeneca'dan Covid-19 aşısında domuz ürünü bulunduğu iddialarına yanıt

AstraZeneca'dan Covid-19 aşısında domuz ürünü bulunduğu iddialarına yanıt

​AstraZeneca, Coronavirus (Covid-19) aşılarında domuzlardan elde edilen ürünlerin kullanılmadığını savundu.

AstraZeneca'dan Covid-19 aşısında domuz ürünü bulunduğu iddialarına yanıt

AstraZeneca firmasının Endonezya direktörü Rizman Abudaeri, Covid-19 aşısının üretiminin hiçbir aşamasında domuzlardan elde edilen herhangi bir ürünün kullanılmadığını söyledi. 

Abudaeri, "Bu aşının bütün üretim sürecinde domuz dahil herhangi bir hayvandan elde edilen hayvansal ürün kullanılmamaktadır." ifadelerini kullandı.

Alimler aşının haram olduğunu açıklamıştı

Endonezya Müslüman Alimler Konseyi, cuma günü yaptığı açıklamada, AstraZeneca firmasının ürettiği aşıda domuz pankreasından elde edilen 'trypsin' adlı bir maddenin kullanıldığını açıklamış ve bu nedenle bu aşıyı kullanmanın haram olduğunu belirtmişti.

Endonezya Hükümeti, cuma günü aldığı bir kararla AstraZeneca aşısının salgına karşı ülkede kullanılmasına izin vermişti.

Asya kıtasında Coronavirus salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Endonezya’da, şu ana kadar en az 39 bin 477 kişi salgından dolayı hayatını kaybetti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER