HaberlerDünyaAstraZeneca'dan Covid-19 aşısında domuz ürünü bulunduğu iddialarına yanıt

AstraZeneca'dan Covid-19 aşısında domuz ürünü bulunduğu iddialarına yanıt

​AstraZeneca, Coronavirus (Covid-19) aşılarında domuzlardan elde edilen ürünlerin kullanılmadığını savundu.

AstraZeneca'dan Covid-19 aşısında domuz ürünü bulunduğu iddialarına yanıt

AstraZeneca firmasının Endonezya direktörü Rizman Abudaeri, Covid-19 aşısının üretiminin hiçbir aşamasında domuzlardan elde edilen herhangi bir ürünün kullanılmadığını söyledi. 

Abudaeri, "Bu aşının bütün üretim sürecinde domuz dahil herhangi bir hayvandan elde edilen hayvansal ürün kullanılmamaktadır." ifadelerini kullandı.

Alimler aşının haram olduğunu açıklamıştı

Endonezya Müslüman Alimler Konseyi, cuma günü yaptığı açıklamada, AstraZeneca firmasının ürettiği aşıda domuz pankreasından elde edilen 'trypsin' adlı bir maddenin kullanıldığını açıklamış ve bu nedenle bu aşıyı kullanmanın haram olduğunu belirtmişti.

Endonezya Hükümeti, cuma günü aldığı bir kararla AstraZeneca aşısının salgına karşı ülkede kullanılmasına izin vermişti.

Asya kıtasında Coronavirus salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Endonezya’da, şu ana kadar en az 39 bin 477 kişi salgından dolayı hayatını kaybetti.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER