HaberlerDünyaAmerikalı büyükelçi bıçaklı saldırıda yaralandı

Amerikalı büyükelçi bıçaklı saldırıda yaralandı

ABD'nin Güney Kore Büyükelçisi Mark Lippert, başkent Seul'de uğradığı bıçaklı saldırıda yüzünden ve el bileğinden yaralandı.

Amerikalı büyükelçi bıçaklı saldırıda yaralandı

Güney Kore polisi, Seul'deki Sejon Kültür Merkezi'nde bir programa katılan Mark Lippert'a 55 yaşındaki Kim Ki-jong adlı şahsın 25 santimetrelik bıçakla saldırdığını, "Kuzey ve Güney Kore tekrar birleşmeli!" diye bağırarak eylemini gerçekleştirdiğini belirtti. Kim Ki-jong'un, büyükelçiye arkadan yaklaşarak masanın üzerine ittiği ve daha sonra bıçakla vurduğu belirtildi. Kısa sürede etkisiz hale getirilen Kim Ki-jong gözaltına alındı. Kanlar içerisinde kalan Mark Lippert'ın bir hastanede tedavi altına alındığı, sağlık durumunun ciddi olmadığı belirtildi.

ABD Büyükelçisi'ne saldırıda bulunan Kim Ki-jong'un, Japonya'nın Güney Kore'ye ait olan Dokdo (Takeshima) Adası'ndaki iddialarını protesto eden liberal bir örgütün lideri olduğu, 2010 yılında Japonya'nın Güney Kore'deki büyükelçisi Toshinori Shigeie'ye taş parçaları atarak saldırdığı, bu sebeple 2 sene hapiste kaldığı öğrenildi.

Güney Kore polis yetkilisi, benzer saldırıları önlemek amacıyla ABD'ye ait tüm kurum ve personelin güvenliğini bugünden itibaren artıracağını açıkladı. Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "ABD Büyükelçisine yapılan saldırının, Güney Kore ve ABD birliğine yapılan bir saldırı" olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Lippert'in Seul'de bir toplantıda konuşma yaparken saldırıya uğradığını belirterek, "Bu şiddet eylemini güçlü şekilde kınıyoruz" dedi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan da ABD Başkanı Barack Obama'nın, Lippert'i arayarak geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu söyledi. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Rusya'da yüzlerce gösterici gözaltına alındıRusya'da yüzlerce gösterici gözaltına alındıAzerbeycan'da 4,1 büyüklüğünde depremAzerbeycan'da 4,1 büyüklüğünde depremİran'da Covid-19 vaka sayısı 1 milyon 367 bin 32'ye yükseldiİran'da Covid-19 vaka sayısı 1 milyon 367 bin 32'ye yükseldiTunus: Filistinlilerin haklı davasını desteklemeye devam edeceğizTunus: Filistinlilerin haklı davasını desteklemeye devam edeceğizEnsarullah Hareketinin "terör örgütü" listesine alınma kararına dünyadan tepkilerEnsarullah Hareketinin "terör örgütü" listesine alınma kararına dünyadan tepkiler
SIRADAKİ HABER