HaberlerDünyaAfrika ülkelerinde görülen mutant virüs endişelendiriyor

Afrika ülkelerinde görülen mutant virüs endişelendiriyor

​Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri, bazı Afrika ülkelerinde bildirilen yeni Covid-19 mutasyonunun pandemiyi kontrol altına alma çabalarını baltalayabileceğine dikkat çekti.

Afrika ülkelerinde görülen mutant virüs endişelendiriyor

WHO Afrika bölge direktörü Matshidiso Moeti, virüsün yeni türlerinin yayılmasıyla birlikte kıtanın halk sağlığı sistemleri üzerindeki baskıyı önlemek için güçlü hafifletme önlemlerinin gerekli olduğunu söyledi.

Moeti Nairobi'de yaptığı açıklamada, "Yeni mutant virüs daha öldürücü olmasa bile, daha kolay yayılabilen bir virüs. Zaten aşırı gerilmiş olan hastanelere ve sağlık çalışanlarına daha fazla baskı uygulayacaktır." dedi.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, kıtanın bildirilen Covid-19 vaka yükü Çarşamba günü 3,14 milyona ulaşırken, toplam ölümler 75 bin 909 olarak gerçekleşti.

Moeti, kıtanın; Aralık 2020'nin sonlarından bu yana günde ortalama 25 bin yeni vaka bildirdiğini, yoğun seyahatler ve aile toplantıları nedeniyle önümüzdeki günlerde bir artış yaşayabileceğini söyledi.

Moeti, Güney Afrika, Nijerya, Gambiya, Zambiya ve Botsvana'nın Covid-19 mutasyonunu bildirdiğini sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

BAE Tel Aviv'de elçilik açıyorBAE Tel Aviv'de elçilik açıyorBurg: İşgal rejiminin Yahudiliğin özüyle çok az ilgisi varBurg: İşgal rejiminin Yahudiliğin özüyle çok az ilgisi varİnsan hakları örgütlerinden Arakanlı Müslümanların eğitimine destek çağrısıİnsan hakları örgütlerinden Arakanlı Müslümanların eğitimine destek çağrısıİran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cihangiri'den "Yaptırım" açıklamasıİran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cihangiri'den "Yaptırım" açıklamasıÇin'de 10 madenci 2 haftadır kurtarılmayı bekliyorÇin'de 10 madenci 2 haftadır kurtarılmayı bekliyor
SIRADAKİ HABER