HaberlerDünyaAfrika ülkelerinde görülen mutant virüs endişelendiriyor

Afrika ülkelerinde görülen mutant virüs endişelendiriyor

​Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri, bazı Afrika ülkelerinde bildirilen yeni Covid-19 mutasyonunun pandemiyi kontrol altına alma çabalarını baltalayabileceğine dikkat çekti.

Afrika ülkelerinde görülen mutant virüs endişelendiriyor

WHO Afrika bölge direktörü Matshidiso Moeti, virüsün yeni türlerinin yayılmasıyla birlikte kıtanın halk sağlığı sistemleri üzerindeki baskıyı önlemek için güçlü hafifletme önlemlerinin gerekli olduğunu söyledi.

Moeti Nairobi'de yaptığı açıklamada, "Yeni mutant virüs daha öldürücü olmasa bile, daha kolay yayılabilen bir virüs. Zaten aşırı gerilmiş olan hastanelere ve sağlık çalışanlarına daha fazla baskı uygulayacaktır." dedi.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, kıtanın bildirilen Covid-19 vaka yükü Çarşamba günü 3,14 milyona ulaşırken, toplam ölümler 75 bin 909 olarak gerçekleşti.

Moeti, kıtanın; Aralık 2020'nin sonlarından bu yana günde ortalama 25 bin yeni vaka bildirdiğini, yoğun seyahatler ve aile toplantıları nedeniyle önümüzdeki günlerde bir artış yaşayabileceğini söyledi.

Moeti, Güney Afrika, Nijerya, Gambiya, Zambiya ve Botsvana'nın Covid-19 mutasyonunu bildirdiğini sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER