HaberlerDünyaAfrika'da yeni bir sıtma sineği türü ortaya çıktı

Afrika'da yeni bir sıtma sineği türü ortaya çıktı

Hollanda'daki Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi ile Etiyopya Armauer Hansen Araştırma Ensitüsünün ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırmada Afrika'da yeni bir sıtma sineğinin ortaya çıktığı kaydedildi.

Afrika'da yeni bir sıtma sineği türü ortaya çıktı

Hollanda'daki Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi ve Etiyopya Armauer Hansen Araştırma Enstitüsünün açıklamasına göre yeni böcek türünün ortaya çıkmasıyla birlikte sıtma riskinin artabileceği belirtildi.

Araştırmacılar, yeni sıtma sineğinin Hindistan'daki sıtma sivrisineği Anopheles stephensi türü kadar tehlikeli olduğunu bildirdi. Afrika sivrisineklerinin çoğu kırsal bölgelerde ürerken Anopheles stephensi özellikle temiz su içeren kaplarda çoğalıyor.

İnsanlara sıtma bulaştırabilen yaklaşık 60 sivrisinek türü bulunduğu ve yılda 400 binden fazla kişini sıtmadan hayatını kaybettiği belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER

Ekvator Ginesi'de 4 büyük patlama: 300'den fazla yaralıEkvator Ginesi'de 4 büyük patlama: 300'den fazla yaralıFilistin Vakıflar Bakanlığından "Dünya Kudüs Haftası"na destek çağrısıFilistin Vakıflar Bakanlığından "Dünya Kudüs Haftası"na destek çağrısıİran Cumhurbaşkanı Ruhani'den "nükleer anlaşma" açıklamasıİran Cumhurbaşkanı Ruhani'den "nükleer anlaşma" açıklamasıABD'de Covid-19'a bağlı ölümler artıyorABD'de Covid-19'a bağlı ölümler artıyorAvusturya'da bir kişi AstraZeneca aşısından sonra hayatını kaybettiAvusturya'da bir kişi AstraZeneca aşısından sonra hayatını kaybetti
SIRADAKİ HABER