HaberlerDünyaAfgan barışında iyimserlik sürüyor

Afgan barışında iyimserlik sürüyor

​Afgan Ulusal Uzlaşma Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, ülkede şiddetin "kabul edilemez derecede" yüksek olmasına rağmen Afgan Hükümeti ile Taliban arasında süren barış müzakerelerinin neticesi hakkında iyimser olduğunu söyledi.

Afgan barışında iyimserlik sürüyor

Abdullah, barışın sağlanması adına gençlik komitesi oluşturmak için kurulan ofisinde düzenlenen törende "Süreçte umudumuzu kaybetmedik ancak ilk aşamada ateşkes ilan edilirse iyi olur" ifadesini kullandı.

Abdullah, barış söz konusu olduğunda ülkede yeniden entegrasyon için çaba gösterilmesi gerekebileceğini belirterek "Yeniden bütünleşme, barışa ulaşıldıktan sonra geliyor" dedi. 

Afgan barış görüşmelerine aşina kaynaklara göre Taliban, barış sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak İslami bir sistemin kurulmasını, 7 bin Taliban mahkumunun daha serbest bırakılmasını ve bazı Taliban isimlerinin kara listeden çıkarılmasını talep ediyor.

Katar'ın başkenti Doha'da, barış müzakerelerinin gündemini tamamlamak için her iki tarafın çalışma grupları arasında 6-10 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen 3 toplantı dışında toplantı yapılmadığı bildirildi.

İLGİLİ HABERLER

İngiltere’de Covid-19 kaynaklı ölenlerin sayısı 122 bin 705'e yükseldiİngiltere’de Covid-19 kaynaklı ölenlerin sayısı 122 bin 705'e yükseldiUNICEF: Yemen'de 7 milyon çocuk her gece yatağa aç giriyorUNICEF: Yemen'de 7 milyon çocuk her gece yatağa aç giriyorİran'da son 24 saatte 7 bin 975 kişide Covıd-19 vakasıİran'da son 24 saatte 7 bin 975 kişide Covıd-19 vakasıCovid-19 vaka sayısı 114 milyonu ölü sayısı 2 milyon 530 bini geçtiCovid-19 vaka sayısı 114 milyonu ölü sayısı 2 milyon 530 bini geçtiBrezilya Meksika ve Arjantin'de Covid-19 bilançosu ağırlaşıyorBrezilya Meksika ve Arjantin'de Covid-19 bilançosu ağırlaşıyor
SIRADAKİ HABER