HaberlerDünyaAfgan Barışı ağır ilerliyor

Afgan Barışı ağır ilerliyor

​Barış görüşmelerinde Afgan Hükümetinin öncelikle ateşkes konusunda ısrar ederek şart koştuğu ancak Taliban'ın kurulacak "İslami bir hükümet"le ilgili mutabakatın ardından ateşkesin gündeme gelmesi gerektiğini savunduğu belirtiliyor.

Afgan Barışı ağır ilerliyor

Afganistan'da barışı sağlamak adına Katar'ın başkenti Doha'da Taliban ile Afgan Hükümeti arasında gerçekleştirilen müzakerelerde son günlerde ilerleme kaydedilmediği bildirildi.

Afganistan Hükümeti Müzakere Heyeti, müzakerelerin gündeminde anlaşmanın zaman alacağını ve iki tarafın da son 3 gündür esneklik göstermediğini dile getiriyor.

Afgan Barışı için Taliban'dan "İslami sistem"; hükümetten "ateşkes" şartı

Kaynaklar, barış görüşmelerinde Afgan Hükümetinin öncelikle ateşkes konusunda ısrar ederek şart koştuğunu ancak Taliban'ın kurulacak "İslami bir hükümet"e ilişkin mutabakatın ardından ateşkesin gündeme gelmesi gerektiğini savunduğunu belirtiyor.

Eski bir Taliban komutanı Seyyid Ekber Ağa, "İslami sistem onaylanırsa ateşkese ihtiyaç olmayacak ve ateşkes buna göre uygulanacak" ifade etti.

Taliban'ın gelecekteki bir hükümet üzerinde anlaşmaya varılmadan önce ateşkesi kabul ettiği takdirde bunun fayda sağlamayacağını düşündüğü dile getiriliyor.

Bu arada Ulusal Uzlaşma Yüksek Kurulu, çözüm bulma girişimlerinin sürdüğünü belirterek, "Gündemin birleştirilmesine ilişkin müzakereler başladı ve Afganistan halkının çıkarına bir karar vermelerini umuyoruz" dedi.

Barış müzakerecileri, usul üzerine varılan mutabakatın ardından 23 günlük bir aradan sonra barış müzakerelerinin ana gündemine ilişkin istişare için geçen hafta Katar'ın başkenti Doha'da başlamıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cihangiri'den "Yaptırım" açıklamasıİran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cihangiri'den "Yaptırım" açıklamasıÇin'de 10 madenci 2 haftadır kurtarılmayı bekliyorÇin'de 10 madenci 2 haftadır kurtarılmayı bekliyorİran'da Covid-19 kaynaklı günlük ölüm oranları 100'ün altında seyrediyorİran'da Covid-19 kaynaklı günlük ölüm oranları 100'ün altında seyrediyorAzerbaycan Ermenistan tarafına 30 askerin cesedini teslim ettiAzerbaycan Ermenistan tarafına 30 askerin cesedini teslim ettiPakistan Rusya'nın Covid-19 aşısının acil kullanımını onayladıPakistan Rusya'nın Covid-19 aşısının acil kullanımını onayladı
SIRADAKİ HABER