HaberlerDünyaAbhazya"nın yeni Cumhurbaşkanı muhalif lider Hacimba

Abhazya"nın yeni Cumhurbaşkanı muhalif lider Hacimba

Gürcistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya’da cumhurbaşkanı seçimlerini yüzde 50,57 oy alan muhalif lider Raul Hacimba kazandı.

Abhazya"nın yeni Cumhurbaşkanı muhalif lider Hacimba
Gürcistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya’da cumhurbaşkanı seçimlerini yüzde 50,57 oy alan muhalif lider Raul Hacimba kazandı.

Abhazya Merkez Seçim Kurulu Başkanı Batal Tabagua, basına yaptığı açıklamada, “Abhazya’da 24 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanı seçimleri yasalara uygun. Hacimba oyların çoğunu aldı ve yüzde 50,57 oy oranı ile ilk turda cumhurbaşkanı seçildi.” dedi.

Hacimba’nın rakibi Aslan Bijanina yüzde 35,91’de kaldı. Diğer iki adaydan Mirab Kişmariya yüzde 6,4 ve Leonid Jabşiba ise yüzde 3,4 oy alabildi.

Seçimlere katılım yüzde 70’i buldu. 142 bin 664 seçmenden 99 bin 869’u sandığa gitti.

Abhazya seçimleri için İstanbul ve Moskova’da da sandıklar kuruldu. Türkiye’nin Abhazya’yı bağımsız devlet olarak tanımaması nedeni ile polis seçim sandığına el koymak istedi. Abhazya Merkez Seçim Kurulu Başkanı Tabaggua, İstanbul’daki seçimlerde sorun yaşanmasında Gürcistan’ın müdahalesi olduğunu iddia etti.

Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü savunan Avrupa Birliği, Abhazya’da yapılan cumhurbaşkanı seçim sonuçlarını tanımayacağını açıkladı.

Abhazya’da yönetime tepki gösteren Hacimba liderliğindeki muhalefet ayaklanarak kamu binalarını basmıştı. Abhazya parlamentosu 29 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Aleksandr Ankvab’ın önerdiği Başbakan Leonid Lalerbaya’ya güvensizlik oyu vermiş, Ankvab’ın da istifasını istemişti. 31 Mayıs’ta da parlamento 24 Ağustos için erken seçim tarihi belirlerken, Ankvab da 1 Haziran’da istifa etmişti.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra 1992-1993’de meydana gelen iç savaş sonrasında Abhazya, Güney Osetya ile birlikte Gürcistan’dan ayrılmış ve tek taraflı olarak da bağımsızlıklarını ilan etmişti. 2008’de Rusya ve Gürcistan arasında yaşanan 5 günlük savaşın ardından iki bölgenin bağımsızlıklarını Rusya ve birkaç ülke tanıdı.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyorTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdı
SIRADAKİ HABER