HaberlerDünyaAbdullah: Afganistan halkı barış sürecinden en iyi sonuçları bekliyor

Abdullah: Afganistan halkı barış sürecinden en iyi sonuçları bekliyor

​Afgan Ulusal Uzlaşma Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, Kabil'de Afgan barışı konulu bir toplantıda "Bizim için müzakerelerin başlaması önemliydi. Müzakere ekibi birlikte çalışıyor" diyerek sürecin "özel bir aşamaya geldiğini" söyledi.

Abdullah: Afganistan halkı barış sürecinden en iyi sonuçları bekliyor

Afganistan'da barış müzakereleri, yakın bir zaman önce Taliban ve Afgan Hükümetinin müzakerelerin usul kuralları üzerinde anlaşmasının ardından bir dönüm noktasına tanık olmuştu. 

Her iki tarafın çalışma grupları geçen hafta görüşmelerin gündemini görüşmek üzere üç toplantı yaptı. Görüşmelerin bu hafta sürdürülmesi bekleniyordu ancak iki tarafın görüşmelerin gündemine alınacak talepler konusunda istişarelerde bulunmak istemesi nedeniyle ertelendi.

"Her iki taraf da savaşın yol olmadığını anlamalı"

Ulusal Uzlaşma Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah, "Şiddetin azaltılması, Afgan Hükümeti tarafından önerilen taleplerin başında yer alıyor. Her iki taraf bir araya gelmeli ve barış sürecinde ana tartışmaya girmelidir. Her iki taraf da savaşın yol olmadığını anlamalı" açıklamasında bulundu.

İkinci tur görüşmeler 

Abdullah yaptığı açıklamada, Afgan Hükümeti ile Taliban arasındaki ikinci tur barış müzakereleri için bir sonraki mekânın, iki tarafın müzakerecileri arasında koordinasyon içerisinde belirleneceğini dile getirerek mekân meselesinin herhangi bir sorun olmaması gerektiğini söyledi.

Taliban, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin barış müzakerelerinin bir sonraki turunun "Afganistan'da yapılması gerektiği" çağrısına karşı çıkıyor ve bu talebin hükümet tarafında korkuya işaret ettiğini belirtiyor.

Her iki tarafın 5 Ocak'ta Katar'ın başkenti Doha'da görüşmelere devam edeceği kaydedildi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER