HaberlerDünyaABD'den Suriye'ye 378 milyon dolarlık insani yardım

ABD'den Suriye'ye 378 milyon dolarlık insani yardım

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de kötü şartlarda yaşayan 11 milyon insan için kullanılacak 378 milyon dolar ek yardımda bulunulduğunu açıkladı.

ABD'den Suriye'ye 378 milyon dolarlık insani yardım
ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de kötü şartlarda yaşayan 11 milyon insan için kullanılacak 378 milyon dolar ek yardımda bulunulduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Esed rejiminin Halep’te yaşayan 500 bin insanın gıda, su ve ilaç sevkiyatını engellediği ve şehri bombalamaya devam ettiği ifade edildi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülke genelinde Suriyelilerin acımımasız bir şekilde katlediği ve bu barbarca savaşın yükünü taşıyan masum sivillere yardım etmek amacıyla 378 milyon dolar yardımda bulunduklarını belirtti. ABD hükümeti bu son yardımı ile birlikte Suriye’ye toplam 2,4 milyar dolar insani destekte bulunmuş oldu. Yardımların bir kısmı bölgede bulunan sivil toplum kuruluşları aracılığıyla Suriyelilere ulaştırılacak. Ayrıca yardımların bir bölümü, Lübnan, Ürdün, Türkiye, Irak ve Mısır'da bulunan Suriyeli mültecilere ulaştırıldı.

Bakanlığın açıklamasında, Birleşmiş Milletlet Güvenlik Konseyi (BMGK)’nin Suriye'de milyonlarca kişiye, Esed rejiminin izni olmaksızın insani yardım ulaştırılmasına yetki veren tasarıyı kabul ettiği hatırlatıldı. Bakanlık, BM’nin bölgeye daha çok yardımda bulunmasını beklediklerini dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER

İran’dan Biden yönetimine: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyinİran’dan Biden yönetimine: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyinTürkiye Covid-19 aşısında üçüncü adıma geçiyorTürkiye Covid-19 aşısında üçüncü adıma geçiyorFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 316 ölüm bildirdiFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 316 ölüm bildirdiTrump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdiTrump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdiYunanistan İyon Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkardıYunanistan İyon Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkardı
SIRADAKİ HABER