HaberlerDünyaABD yönetimi Yemen Ensarullah Hareketi'ni "terör örgütü" ilan etmeye hazırlanıyor

ABD yönetimi Yemen Ensarullah Hareketi'ni "terör örgütü" ilan etmeye hazırlanıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ensarullah Hareketini "terör örgütü" ilan etmek için girişim başlatırken hareketin liderlerini ve Yemen'in önemli bazı şahsiyetlerini de "uluslararası terörist" listesine dahil etmeyi planlıyor.

ABD yönetimi Yemen Ensarullah Hareketi'ni "terör örgütü" ilan etmeye hazırlanıyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kongre'ye sunmayı planladığı Yemen'deki Ensarullah Hareketini "yabancı terör örgütü" ilan etme niyetini kamuoyu ile paylaştı.

Konuya ilişkin basına konuşan Pompeo, "Husi grubunun önde gelen isimlerinden Abdul Melik El-Husi, Abdul Khaleq Bedir El-Husi ve Abdullah Yahya El-Hakim'den oluşan 3 liderini uluslararası teröristler listesine dahil etmeyi düşünüyorum." dedi.

Pompeo, atacakları bu adımın, Yemen'deki insani durum üzerinde gözle görülür bir etkisinin olacağı iddiasında bulunsa da uluslararası yardım kuruluşları, bunun barış görüşmelerini tehdit edeceğini ve dünyanın en büyük insani kriziyle mücadele çabalarını daha karmaşık bir hale getirebileceği uyarısında bulundu.

Suudi rejiminin başını çektiği koalisyon, 2015 yılının mart ayından beri Yemen'e yönelik askeri saldırılar düzenliyor. Bu saldırılar sonucu binlerce kişi hayatını kaybetmiş, milyonlarca insan da zor bir yaşamla karşı karşıya kalmıştır.

Ensarullah Hareketi nedir?

Ensarullah (El-Husiyyun) Hareketi, 1990'lı yılların başında, Yemen'in kuzeyinde, Suudi Arabistan sınırının hemen yanı başındaki Sada bölgesinde, kültürel ve dini faaliyet odaklı küçük bir grup olarak kurulmuştur.

Yemenli gençlerden oluşan bir grup tarafından "Tenzimu'ş-Şebabi'l Mü'min" (Mümin Gençler Teşkilatı) olarak kurulan bu teşkilat, günümüzde "Ensarullah" olarak tanınmaktadır.

Hareketin sloganı "Allah-u Ekber, israile ölüm, Amerika'ya ölüm, siyonizme Lanet, Zafer İslam'ındır." Bu slogan Ensarullah Hareketi'nin bayraklarında da yer almaktadır.

Asıl faaliyet merkezleri Suudi Arabistan sınırındaki Yemen kenti Sa'da olan Ensarullah Hareketi, Yemen hükûmetini Batı'ya bağımlı bir hükûmet olarak görmekte ve 2004 yılından bu yana hükûmet karşıtı faaliyetler yürütmektedirler.

Yemen hükûmeti, özellikle de Ali Abdullah Salih, 1990'lı yıllarda Tenzimu'l Şebabi'l Mü'min'in parti ve teşkilatlarına şahsen finansman sağlayarak destek verse de Amerika'nın 2003 yılında Irak'a saldırısı ve işgalinden sonra direniş hareketi ile devlet arasındaki ilişkiler koptu.

Ensarullah, Yemen hükümetini ABD uşağı ve kuklası olarak görmekte ve devletin fakir ve yoksul halka gerekli yardımları yapmadığı gerekçesiyle hükumetle 2004 yılından bu yana mücadele etmektedir.

Ensarullah'ın hükûmete yönelik bu tutumundan dolayı, Yemen devleti de 2004 yılından bu yana hareketi sindirmek ve yok etmek için askeri operasyonlar düzenlemekte, faaliyet gösteren üyelerini tutuklamakta, hapse atmakta ve idam etmektedir.  

10 Eylül 2004'te, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı birliklerin düzenlediği bir operasyonda Husi lider Hüseyin Bedreddin El-Hûsî'nin katledilmesi, Ensarullah Hareketi için bir dönüm noktası olmuştur.

Yemen direniş hareketinin ilk lideri Hüseyin El-Husi'nin katledilişinin ardından hareketin başına babası Bedreddin El-Husi, 2006 yılında ise kardeşi Abdulmelik El-Husi geçti.

Yemen hükümetine karşı ilk kez 2004 yılında silahlı mücadele başlatan Ensarullah Hareketi, 2015 yılında gerçekleştirdikleri mücadele ile başkent San'a ve parlamentoyu ele geçirmişlerdir.

Yemen ordusu geçen süre zarfında, direniş hareketini yok etmek için Sa'da kentine defalarca saldırı düzenledi. Suudi rejiminin başını çektiği koalisyon askerleri Yemen ordusuna yardıma gelmesine rağmen, yine de hareketin direniş gücü kırılamadı.

Ensarullah Hareketi 2011 yılında Sa'da, 2014 yılında da Amran eyaletinde kontrolü ele geçirmiştir.

Yemen hükümeti ve Suudi rejiminin başını çektiği koalisyona karşı mücadeleye devam eden Ensarullah Hareketi'nin liderliğini, 1979 doğumlu olan Abdulmelik El-Husi yürütmektedir.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER