HaberlerDünyaABD, S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye uygulayacağı yaptırımları açıkladı

ABD, S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye uygulayacağı yaptırımları açıkladı

ABD, Türkiye'ye Rusya'dan aldığı S-400'ler nedeniyle uygulayacağını açıkladığı CAATSA yaptırımlarını duyurdu.

ABD, S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye uygulayacağı yaptırımları açıkladı

Amerikan Hazine Bakanlığı'nın sitesinden yayınlanan açıklamada, Savunma Sanayi Başkanlığı ve kurumun başkanı İsmail'in Demir'in yanı sıra Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, Savunma Sanayi Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığından Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz'in de yaptırım listesine alındığı bildirildi.

CAATSA yaptırımlarının duyurulmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada, "Uyarılarımıza rağmen Türkiye, Rusya'dan S-400 sistemi satın alma ve test etme çalışmalarına devam etti. Bugün Türkiye'nin Savunma Sanayi Başkanlığına uygulanan yaptırımlar, ABD'nin CAATSA'yı tam olarak uygulayacağını gösteriyor. Rusya'nın savunma sektörü ile önemli işlemlere müsamaha göstermeyeceğiz" ifadelerine yer verdi.

Pompeo, "Türkiye'yi S-400 sorununu derhal ABD ile koordinasyon içinde çözmeye çağırıyoruz. S-400 alımının Amerikan askeri teknolojisinin ve personelinin güvenliğini tehlikeye atacağı yönündeki görüşlerini Türkiye'ye en üst seviyede ilettik." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Fransa'da son 24 saatte 23 bin 608 yeni vaka kaydedildi 373 kişi hayatını kaybettiFransa'da son 24 saatte 23 bin 608 yeni vaka kaydedildi 373 kişi hayatını kaybettiGina Haspel CIA Direktörlüğü görevinden istifa ettiGina Haspel CIA Direktörlüğü görevinden istifa ettiİtalya 10 bin Covid-19 vakası ve 603 ölüm bildirdiİtalya 10 bin Covid-19 vakası ve 603 ölüm bildirdiİngiltere'de salgının başından bu yana en yüksek günlük ölüm vakasıİngiltere'de salgının başından bu yana en yüksek günlük ölüm vakasıAlmanya'da Covid-19 ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar uzatıldıAlmanya'da Covid-19 ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar uzatıldı
SIRADAKİ HABER