HaberlerDünyaABD'nin eski Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanları BAE için siber casusluk yapmış

ABD'nin eski Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanları BAE için siber casusluk yapmış

ABD eski Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanlarının yüksek maaş ve lüks yaşam vaadiyle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) adına Katar'a karşı istihbarat faaliyetlerinde bulundukları ortaya çıktı.

ABD'nin eski Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanları BAE için siber casusluk yapmış

New York Times'te yer alan haberde, eski ABD NSA çalışanlarının yüksek maaş ve lüks yaşam vaadiyle Abu Dabi yönetimi tarafından 2014'te siber saldırı ve internet korsanlığı yapmak üzere işe alındıkları belirtildi.

Haberde, CyberPoint gibi aracı ABD şirketleri üzerinden yapılan alımlarda, BAE adına özellikle bölge ülkelerine yönelik siber saldırı ve internet korsanlığı faaliyetleri yapıldığı kaydedildi.

Habere göre, Katar kraliyet ailesinden Uluslararası Futbol Birliği Derneği (FIFA) yöneticilerine kadar geniş bir alanda bilgisayar korsancılığı yapıldığı ifade edildi.

NSA'nın daha önce de e-posta, internet sayfaları ve arama motorları da dahil Amerika'nın uluslararası internet iletişimini geniş çaplı izleyerek ve devasa verileri saklayarak, özgürlüklerin korunduğu Anayasa'nın 1'inci ve 4'üncü ek maddelerini ihlal etmekle suçlanmış ve hakkında dava açılmıştı.

Wikipedia'nın kurucularından Jimmy Wales da New York Times'a yazdığı makalede mahkemeden NSA'nın internetteki bu tür izlemelerini sona erdirmesini istediklerini kaydetti.

NSA'nın daha önce de İngiliz ve Amerikan gizli servislerinin akıllı çip üreticisi Gemalto'nun sistemine giriş yaptığı ve milyonlarca sim kart kullanıcısının bilgilerinin ele geçirdiği ortaya çıkmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Ekvator Ginesi'ndeki patlamalarda ölü sayısı 98'e yaralı sayısı 615'e yükseldiEkvator Ginesi'ndeki patlamalarda ölü sayısı 98'e yaralı sayısı 615'e yükseldiLatin Amerika ülkelerinde Coronavirus vaka sayıları artıyorLatin Amerika ülkelerinde Coronavirus vaka sayıları artıyorABD'den bir kez daha "geç kalmış" taziye mesajıABD'den bir kez daha "geç kalmış" taziye mesajıIrak'ın başkenti Bağdat’ta bombalı saldırıIrak'ın başkenti Bağdat’ta bombalı saldırıİngiltere'de günlük Covid-19 vaka sayısı azalıyorİngiltere'de günlük Covid-19 vaka sayısı azalıyor
SIRADAKİ HABER