HaberlerDünyaABD, Küba'yı "teröre destek veren ülkeler" listesine tekrar ekledi

ABD, Küba'yı "teröre destek veren ülkeler" listesine tekrar ekledi

​Görevdeki ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetimi, uluslararası terörizmi destekleyen devletler listesine Küba'yı bir kez daha ekledi.

ABD, Küba'yı "teröre destek veren ülkeler" listesine tekrar ekledi

ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo, yaptığı açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, teröristlere sığınak sağlayarak uluslararası terör eylemlerine defalarca destek veren terörizmin sponsorları olan devletler listesine Küba'yı da ekledi." dedi.

Pompeo'ya göre Küba, ülkede yaşayan Kolombiyalı solcu radikal isyancı grup "Ulusal Kurtuluş Ordusu" (ANO) 'nun liderlerini iade etmeyi reddetti. 

Pompeo buna ek olarak "Küba'nın siyasi amaçlı şiddet suçlamasıyla aranan birkaç ABD'li suçluyu barındırdığını savunuyor.

Pompeo, kararın Küba ile belirli ticaret türlerinde yer alan kişilere ve ülkelere karşı yaptırımlar uygulama olasılığı anlamına geldiğini belirtti.

ABD-Küba ilişkileri

Amerika Birleşik Devletleri, Küba'daki Amerikan topraklarının kamulaştırılmasına karşılık 1961'de Küba ile diplomatik bağlarını kopardı. Ardından Washington, ülkeye ticari ve ekonomik ambargo uyguladığını duyurdu. 1982'de Küba, ABD'nin terörizme sponsorluk yapan devletler listesine dahil edildi. Aralık 2014'te, dönemin ABD Başkanı olan Barack Obama, Washington'un Havana'ya yönelik önceki politikasının işe yaramadığını kabul etti ve ikili ilişkileri normalleştirme ve Küba karşıtı yaptırımları hafifletme yönünde bir hareketin başladığını duyurdu. 2015 yılında Obama yönetimi Küba'nın listeden çıkarıldığını duyurdu.

İki ülke arasındaki yakınlaşma, Ocak 2017'de Cumhuriyetçi Trump'ın ABD'yi devralmasının ardından durdu. Trump yönetimi, ABD vatandaşların Küba'ya seyahat kurallarını sıkılaştırdı ve Küba ordusu tarafından kontrol edilen örgütlerle iş yapmayı yasakladı. 

İLGİLİ HABERLER

Covid-19 salgını nedeniyle Brezilya'da bin 96 Meksika'da bin 440 ölümCovid-19 salgını nedeniyle Brezilya'da bin 96 Meksika'da bin 440 ölümAfgan barışında iyimserlik sürüyorAfgan barışında iyimserlik sürüyorİtalya'da salgın nedeniyle can kaybı 488 artarak 85 bini geçtiİtalya'da salgın nedeniyle can kaybı 488 artarak 85 bini geçti"Evde kalın" çağrısı yapılan İngiltere'de Covid-19'a bağlı bin 348 ölüm"Evde kalın" çağrısı yapılan İngiltere'de Covid-19'a bağlı bin 348 ölümABD'de Covid-19 salgınında can kaybı 3 bin 912 artarak 424 bini geçtiABD'de Covid-19 salgınında can kaybı 3 bin 912 artarak 424 bini geçti
SIRADAKİ HABER