HaberlerDünyaABD istihbaratı: Yolcu uçağının düşürülmesinde Rusya"nın doğrudan bağlantısı yok

ABD istihbaratı: Yolcu uçağının düşürülmesinde Rusya"nın doğrudan bağlantısı yok

ABD istihbarat kaynakları Malezya Havayolları’na ait uçağın düşürülmesinde Rusya’nın doğrudan bir bağlantısı olmadığını, Doğu Ukrayna’da çatışan milis güçlerin yanlışlıkla uçağı vurmuş olabileceğini açıkladı.

ABD istihbaratı: Yolcu uçağının düşürülmesinde Rusya"nın doğrudan bağlantısı yok
ABD istihbarat kaynakları Malezya Havayolları’na ait uçağın düşürülmesinde Rusya’nın doğrudan bir bağlantısı olmadığını, Doğu Ukrayna’da çatışan milis güçlerin yanlışlıkla uçağı vurmuş olabileceğini açıkladı.

AP’ye konuşan istihbarat yetkilileri ellerindeki verilerin Rusya yanlısı milis güçlerin uçağı yanlışlıkla düşürmüş olabileceğini gösterdiğini, Rusya ile doğrudan bir bağlantı bulunmadığını söyledi. ABD’li yetkiliye göre Rusya, Malezya Havayolları’na ait uçağın düşüşüne neden olan koşulları yaratmaktan sorumlu. Fırlatma sırasında herhangi bir Rusya vatandaşının bölgede olduğu ya da saldırı yapanların Rusya’da eğitim aldığı yönünde herhangi bir kanıt da yok.

İddialara göre ayrılıkçı milis güçler yerden havaya SA-11 füzesi fırlattı. Ancak tetiği kimin ve neden çektiği, hangi ülke vatandaşı olduğu henüz belirsizliğini koruyor. Yetkiliye göre en makul açıklama bunun yanlışlıkla yapılmış olabileceği yönünde. Milis güçlerin daha önce 12 Ukaryna askeri uçağını düşürmüş olması da not ediliyor.

Uçağın kara kutuları ise dün Malezyalı yetkililere teslim edildi. İngiltere’de incelenecek kara kutuların sonuçları da olayın aydınlanmasında önemli katkı sağlayacak.

ABD’nin iddialarının doğru olması durumunda basında yer alan Rus yapımı BUK füzeleri ile uçağın vurulduğu ve sonra da sistemin Rusya’ya kaçırıldığı yönündeki iddialar temelsiz kalmış olacak.

Rusya askeri yetkilileri ise Ukrayna’ya ait SU-25 savaş uçağının Malezya Havayolları uçağının 3-5 kilometre yakınından geçtiğini açıklamıştı. Rusya, Ukrayna’ya sorduğu 10 kadar soruya ise cevap alamadığı eleştirisi getiriyor.

Kazada hayatını kaybeden 298 yolcunun cesetlerinin önemli bir kısmı Kiev’in kontrolünde olan Harkov’a getirildi. Burada uluslararası uzmanlarca sayımı ve ön incelemesi yapılan cesetler soruşturmanın yapılacağı Amsterdam’a gönderiliyor.

Kırım’ın ilhakı ve Ukrayna’da devam eden kriz nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırımlar ise genişletiliyor. Brüksel’in listenin genişletilmesi konusunda çalışmaları tamamlaması bekleniyor. Bakanlar, Avrupa Komisyonu’ndan finans ve enerji sektöründe cezalandırıcı tedbirlerin alınmasını ve ileri teknooji ürünü silah satışından ambargo uygulanmasını talep edecek.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştüİran Dışişleri Bakanı Zarif, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştüIrak'ta 9 DAİŞ mensubu öldürüldüIrak'ta 9 DAİŞ mensubu öldürüldüKamerun'da katliam gibi kaza: 53 ölüKamerun'da katliam gibi kaza: 53 ölüAlmanya’da evden çalışma dönemi başladıAlmanya’da evden çalışma dönemi başladıRusya ile ABD New START'ta antlaşmaya vardıRusya ile ABD New START'ta antlaşmaya vardı
SIRADAKİ HABER