HaberlerDünyaABD, Haseke kırsalındaki petrol sahalarında işgalini genişletiyor

ABD, Haseke kırsalındaki petrol sahalarında işgalini genişletiyor

​ABD'ye ait askeri araçların, Irak topraklarından Suriye'nin Haseke bölgesine giriş yaptıkları belirtildi.

ABD, Haseke kırsalındaki petrol sahalarında işgalini genişletiyor

Al Arabiya TV'nin haberine göre, ABD askerlerine silah ve teçhizat gibi lojistik destek sağlan 73 araçlık konvoy, Irak sınırını geçerek Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke'ye girdi.

Araçların, Suriye-Irak-Türkiye sınırına yakın El Malikiyah bölgesinde bulunan Harab el Cir havaalanındaki  ABD üssüne yöneldiği belirtildi.

ABD'nin, PKK/YPG'nin SDG adı altında kontrol altında tuttuğu Suriye'deki bölgelerde 8 üssü bulunuyor. Bunların en büyüğü, ABD ve PKK tarafından kontrol edilen ve petrol taşıyan bölgelerin yakınındaki Rumeilan ve Al Shaddadi'de bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yılın sonunda, birkaç yüz ABD askerinin Suriye'de kalacağı ve ana görevlerinden birinin ülkenin  kuzeydoğusundaki petrol sahalarının kontrolünü sağlamak olacağı bir planı onaylamıştı.

Suriye rejimi de ABD'nin askeri varlığını, ülkenin doğal kaynaklarının yağmalandığı gerekçesiyle işgal olarak niteliyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER