HaberlerDünyaABD, Haseke kırsalındaki petrol sahalarında işgalini genişletiyor

ABD, Haseke kırsalındaki petrol sahalarında işgalini genişletiyor

​ABD'ye ait askeri araçların, Irak topraklarından Suriye'nin Haseke bölgesine giriş yaptıkları belirtildi.

ABD, Haseke kırsalındaki petrol sahalarında işgalini genişletiyor

Al Arabiya TV'nin haberine göre, ABD askerlerine silah ve teçhizat gibi lojistik destek sağlan 73 araçlık konvoy, Irak sınırını geçerek Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke'ye girdi.

Araçların, Suriye-Irak-Türkiye sınırına yakın El Malikiyah bölgesinde bulunan Harab el Cir havaalanındaki  ABD üssüne yöneldiği belirtildi.

ABD'nin, PKK/YPG'nin SDG adı altında kontrol altında tuttuğu Suriye'deki bölgelerde 8 üssü bulunuyor. Bunların en büyüğü, ABD ve PKK tarafından kontrol edilen ve petrol taşıyan bölgelerin yakınındaki Rumeilan ve Al Shaddadi'de bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yılın sonunda, birkaç yüz ABD askerinin Suriye'de kalacağı ve ana görevlerinden birinin ülkenin  kuzeydoğusundaki petrol sahalarının kontrolünü sağlamak olacağı bir planı onaylamıştı.

Suriye rejimi de ABD'nin askeri varlığını, ülkenin doğal kaynaklarının yağmalandığı gerekçesiyle işgal olarak niteliyor.

İLGİLİ HABERLER

Covid-19 vaka sayısı 115 milyonu geçtiCovid-19 vaka sayısı 115 milyonu geçtiNijerya'da silahlı kişiler tarafından kaçırılan kız öğrenciler serbest bırakıldıNijerya'da silahlı kişiler tarafından kaçırılan kız öğrenciler serbest bırakıldıPaşinyan'dan erken seçime "şartlı onay"Paşinyan'dan erken seçime "şartlı onay"HAMAS "Seçim mahkemesi" kurulmasını olumlu bir adım olarak değerlendirdiHAMAS "Seçim mahkemesi" kurulmasını olumlu bir adım olarak değerlendirdi"Dijital Yeşil Geçiş Kartı" nedir, nasıl uygulanacak?"Dijital Yeşil Geçiş Kartı" nedir, nasıl uygulanacak?
SIRADAKİ HABER