HaberlerDünyaABD Ensarullah hareketini "terör örgütü" listesinden çıkardı

ABD Ensarullah hareketini "terör örgütü" listesinden çıkardı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Yemen'deki Ensarullah hareketini "terör örgütleri" listesinden çıkardıklarını, 16 Şubat'tan itibaren ise Ensarullah hareketine yönelik "küresel terör örgütü" tanımlamasının kaldırıldığını duyurdu.

ABD Ensarullah hareketini "terör örgütü" listesinden çıkardı

Kararın Yemen'de vahim boyutlardaki insani durum nedeniyle alındığını belirten Blinken, "Birleşmiş Milletler, insani yardım kuruluşları, Kongre'nin partiler üstü üyeleri ve diğer bazı çevrelerin, bu grubu terör listesine almanın Yemenlilerin gıda ve yakıt gibi temel ihtiyaçlara erişimine yıkıcı etki yapabileceği yönündeki uyarılarına kulak verdik." ifadesini kullandı.

Blinken, Ensarullah hareketi liderleri Abdülmelik El Husi, Abdülhalik Bedreddin El Husi ve Abdullah Yahya El Hekim'i yaptırım listesinde tutmaya devam edeceklerini de belirtti.

Eski Başkan Donald Trump, görevini yeni yönetime devretmesine çok az bir süre kala Ensarullah hareketini "terör" listesine almıştı.

İLGİLİ HABERLER

İngiltere'de bomba paniği: Yüzlerce kişi tahliye edildiİngiltere'de bomba paniği: Yüzlerce kişi tahliye edildiSiyonist işgal devam ediyor: Ramallah'ta 193 dönüm araziye el konulduSiyonist işgal devam ediyor: Ramallah'ta 193 dönüm araziye el konulduIrak Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığından PKK'ye yalanlamaIrak Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığından PKK'ye yalanlamaHocalı Katliamı'nın 29'uncu yıl dönümüHocalı Katliamı'nın 29'uncu yıl dönümüDünya Sağlık Örgütünden "Uzayan Covid" uyarısıDünya Sağlık Örgütünden "Uzayan Covid" uyarısı
SIRADAKİ HABER