HaberlerDünyaABD Ensarullah hareketini "terör örgütü" listesinden çıkardı

ABD Ensarullah hareketini "terör örgütü" listesinden çıkardı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Yemen'deki Ensarullah hareketini "terör örgütleri" listesinden çıkardıklarını, 16 Şubat'tan itibaren ise Ensarullah hareketine yönelik "küresel terör örgütü" tanımlamasının kaldırıldığını duyurdu.

ABD Ensarullah hareketini "terör örgütü" listesinden çıkardı

Kararın Yemen'de vahim boyutlardaki insani durum nedeniyle alındığını belirten Blinken, "Birleşmiş Milletler, insani yardım kuruluşları, Kongre'nin partiler üstü üyeleri ve diğer bazı çevrelerin, bu grubu terör listesine almanın Yemenlilerin gıda ve yakıt gibi temel ihtiyaçlara erişimine yıkıcı etki yapabileceği yönündeki uyarılarına kulak verdik." ifadesini kullandı.

Blinken, Ensarullah hareketi liderleri Abdülmelik El Husi, Abdülhalik Bedreddin El Husi ve Abdullah Yahya El Hekim'i yaptırım listesinde tutmaya devam edeceklerini de belirtti.

Eski Başkan Donald Trump, görevini yeni yönetime devretmesine çok az bir süre kala Ensarullah hareketini "terör" listesine almıştı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER