HaberlerDünyaABD Ensarullah hareketini "terör örgütü" listesinden çıkardı

ABD Ensarullah hareketini "terör örgütü" listesinden çıkardı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Yemen'deki Ensarullah hareketini "terör örgütleri" listesinden çıkardıklarını, 16 Şubat'tan itibaren ise Ensarullah hareketine yönelik "küresel terör örgütü" tanımlamasının kaldırıldığını duyurdu.

ABD Ensarullah hareketini "terör örgütü" listesinden çıkardı

Kararın Yemen'de vahim boyutlardaki insani durum nedeniyle alındığını belirten Blinken, "Birleşmiş Milletler, insani yardım kuruluşları, Kongre'nin partiler üstü üyeleri ve diğer bazı çevrelerin, bu grubu terör listesine almanın Yemenlilerin gıda ve yakıt gibi temel ihtiyaçlara erişimine yıkıcı etki yapabileceği yönündeki uyarılarına kulak verdik." ifadesini kullandı.

Blinken, Ensarullah hareketi liderleri Abdülmelik El Husi, Abdülhalik Bedreddin El Husi ve Abdullah Yahya El Hekim'i yaptırım listesinde tutmaya devam edeceklerini de belirtti.

Eski Başkan Donald Trump, görevini yeni yönetime devretmesine çok az bir süre kala Ensarullah hareketini "terör" listesine almıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER