HaberlerDünyaABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan Ermeni katil Sasunyan'ın şartlı tahliyesine tepki

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan Ermeni katil Sasunyan'ın şartlı tahliyesine tepki

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 1982'de katledilen Türkiye'nin eski Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın katillerinden Hampig Sasunyan'ın salıverilmesi kararından "derin hayal kırıklığı" duyduklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan Ermeni katil Sasunyan'ın şartlı tahliyesine tepki

Karara yazılı açıklamayla tepki gösteren Blinken, ABD'nin diplomatlara yönelik suikastların en ağır şekilde cezalandırılmasını savunduğunu ve bu tür şartlı tahliyelere karşı olduğunu söyledi.

Blinken, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Dışişleri Bakanlığı, Kaliforniya eyaletinin, 1982 yılında Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı öldürmekten suçlu bulunan Hampig Sasunyan için verdiği şartlı tahliye kararından derin hayal kırıklığı duymaktadır.

Bir diplomata saldırmanın, sadece bir bireye karşı ağır bir suç değil, aynı zamanda diplomasiye de saldırmak anlamına geldiğini vurgulayan Blinken, Arıkan'ın ailesine ve Türkiye Dışişleri Bakanlığındaki çalışma arkadaşlarına taziyelerini sundu.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER