HaberlerDünyaABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan Ermeni katil Sasunyan'ın şartlı tahliyesine tepki

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan Ermeni katil Sasunyan'ın şartlı tahliyesine tepki

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 1982'de katledilen Türkiye'nin eski Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın katillerinden Hampig Sasunyan'ın salıverilmesi kararından "derin hayal kırıklığı" duyduklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan Ermeni katil Sasunyan'ın şartlı tahliyesine tepki

Karara yazılı açıklamayla tepki gösteren Blinken, ABD'nin diplomatlara yönelik suikastların en ağır şekilde cezalandırılmasını savunduğunu ve bu tür şartlı tahliyelere karşı olduğunu söyledi.

Blinken, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Dışişleri Bakanlığı, Kaliforniya eyaletinin, 1982 yılında Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı öldürmekten suçlu bulunan Hampig Sasunyan için verdiği şartlı tahliye kararından derin hayal kırıklığı duymaktadır.

Bir diplomata saldırmanın, sadece bir bireye karşı ağır bir suç değil, aynı zamanda diplomasiye de saldırmak anlamına geldiğini vurgulayan Blinken, Arıkan'ın ailesine ve Türkiye Dışişleri Bakanlığındaki çalışma arkadaşlarına taziyelerini sundu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER