HaberlerDünyaABD'den Türkiye'ye S-400 yaptırımı

ABD'den Türkiye'ye S-400 yaptırımı

ABD, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle eski başkan Donal Trump döneminde alınan Türkiye'ye yönelik yaptırımları uygulamaya koydu.

ABD'den Türkiye'ye S-400 yaptırımı

Hasımlarla Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası'na (CAATSA) göre Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Başkanlık yetkililerinden Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit yaptırım listesine eklendi.

Açıklamaya göre, yaptırım uygulanan Savunma Sanayii yetkililerinin ABD topraklarına girişleri ile bu ülkede gayrimenkul sahibi olması yasaklandı. Yine döviz üzerinden işlem yapmaları, mali kurum ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferleri kısıtlandı.

Yaptırım kararına göre ayrıca ABD finansal kuruluşlarının Savunma Sanayi Başkanlığına insani yardım faaliyetleri için sağlanan fonlar dışında bir yıllık süre içerisinde 10 milyon dolardan fazla kredi vermesinin önüne geçildi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER