HaberlerDünyaABD'den HDP ve Gergerlioğlu açıklaması

ABD'den HDP ve Gergerlioğlu açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi ile HDP hakkında kapatma davası açılmasına tepki gösterdi.

ABD'den HDP ve Gergerlioğlu açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi kararının "rahatsız edici" bulunduğu belirtildi.

HDP hakkında açılan kapatma davası ise "Seçmenin iradesini haksız yere yok saymak" ve "Demokrasisinin altını oymak" olarak nitelendirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığının açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"ABD, aralarında 17 Mart'ta parlamento üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinden düşürüldüğü rahatsız edici adımların da yer aldığı Türkiye'deki olayları yakından takip ediyor.

Halkların Demokratik Partisi'ni kapatma çabalarının başlatılmasını da izliyoruz. Bu karar, Türk seçmenlerin iradesini haksız yere ihlal edecek, Türkiye'deki demokrasiyi daha da yıpratacak ve milyonlarca Türk seçmenini seçimle karar verdikleri temsil hakkından yoksun bırakacaktır.

Türk hükümetini, Anayasa'nın koruma kapsamı ve Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde ifade özgürlüğüne saygı duymaya çağırıyoruz."

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER