HaberlerDünyaABD'de Seçiciler Kurulu Biden'ı bugün onaylamaya hazırlanıyor

ABD'de Seçiciler Kurulu Biden'ı bugün onaylamaya hazırlanıyor

​Seçiciler Kurulu, Joe Biden'ı ABD'nin 46'ıncı başkanı olarak resmen onaylamak için bugün toplanıyor. Kuzey Carolina eyaletindeki Seçiciler Kurulu oylamasının eyaletin başkenti Raleigh'deki Eyalet Meclisinde yapılacağı bildirildi.

ABD'de Seçiciler Kurulu Biden'ı bugün onaylamaya hazırlanıyor

Bugün Amerika genelindeki eyalet başkentlerinde toplanacak Seçiciler Kurulu üyelerinin Demokrat Partili Biden'ın 3 Kasım seçimlerinin galibi olduğunu tescillemesi öngörülüyor.

Seçiciler Kurulunda bugün yapılacak nihai sayımda Biden'ın zaferi, Trump'ın aldığı 232'ye karşı elde ettiği 306 oyla onaylanacak.

Amerika'da başkanlık seçimlerinin sonucunu adayların seçmenlerden aldığı toplam oy sayısı değil eyaletlerin nüfusuna göre paylaştırılan Seçiciler Kurulu oyları belirliyor. Biden, oy sayımına göre de Trump'ın 7 milyon oy önünde.

ABD Kongresi, 6 Ocak 2021'de toplanıp Seçiciler Kurulunun kararını tescilleyecek.

ABD Kongresi, 6 Ocak 2021'de toplanarak Seçiciler Kurulu'nda elde edilen kararı değerlendirip tescilleyecek.

Bundan sonraki son adım ise 36 yıl Senato'da görev yapmış ve 8 yıl boyunca da eski ABD Başkanı Obama'nın yardımcılığı görevini üstlenmiş Biden'ın 20 Ocak'ta ABD Kongresinde düzenlenecek yemin töreniyle başkanlık görevini devralması olacak.

Öte yandan Trump'ın seçim sonucunu geri çevirmek için eyalet mahkemelerinde ve federal mahkemelerde açtığı 50'den fazla dava reddedildi.

İLGİLİ HABERLER

Keşmir'de Hindistan'a ait askeri helikopter düştü: 1 ölüKeşmir'de Hindistan'a ait askeri helikopter düştü: 1 ölüABD ve Afgan hükümeti ile barış görüşmelerini sürdüren Taliban heyeti İran'a gittiABD ve Afgan hükümeti ile barış görüşmelerini sürdüren Taliban heyeti İran'a gittiKunduz Şura Başkan Yardımcısı patlamada yaralandıKunduz Şura Başkan Yardımcısı patlamada yaralandıCovid-19 salgınında son 24 saatte Brezilya'da 627 Meksika'da 659 can kaybıCovid-19 salgınında son 24 saatte Brezilya'da 627 Meksika'da 659 can kaybıGeçen hafta Libya kıyılarında 450'den fazla göçmen kurtarıldıGeçen hafta Libya kıyılarında 450'den fazla göçmen kurtarıldı
SIRADAKİ HABER