HaberlerDünyaABD'de Seçiciler Kurulu Biden'ı bugün onaylamaya hazırlanıyor

ABD'de Seçiciler Kurulu Biden'ı bugün onaylamaya hazırlanıyor

​Seçiciler Kurulu, Joe Biden'ı ABD'nin 46'ıncı başkanı olarak resmen onaylamak için bugün toplanıyor. Kuzey Carolina eyaletindeki Seçiciler Kurulu oylamasının eyaletin başkenti Raleigh'deki Eyalet Meclisinde yapılacağı bildirildi.

ABD'de Seçiciler Kurulu Biden'ı bugün onaylamaya hazırlanıyor

Bugün Amerika genelindeki eyalet başkentlerinde toplanacak Seçiciler Kurulu üyelerinin Demokrat Partili Biden'ın 3 Kasım seçimlerinin galibi olduğunu tescillemesi öngörülüyor.

Seçiciler Kurulunda bugün yapılacak nihai sayımda Biden'ın zaferi, Trump'ın aldığı 232'ye karşı elde ettiği 306 oyla onaylanacak.

Amerika'da başkanlık seçimlerinin sonucunu adayların seçmenlerden aldığı toplam oy sayısı değil eyaletlerin nüfusuna göre paylaştırılan Seçiciler Kurulu oyları belirliyor. Biden, oy sayımına göre de Trump'ın 7 milyon oy önünde.

ABD Kongresi, 6 Ocak 2021'de toplanıp Seçiciler Kurulunun kararını tescilleyecek.

ABD Kongresi, 6 Ocak 2021'de toplanarak Seçiciler Kurulu'nda elde edilen kararı değerlendirip tescilleyecek.

Bundan sonraki son adım ise 36 yıl Senato'da görev yapmış ve 8 yıl boyunca da eski ABD Başkanı Obama'nın yardımcılığı görevini üstlenmiş Biden'ın 20 Ocak'ta ABD Kongresinde düzenlenecek yemin töreniyle başkanlık görevini devralması olacak.

Öte yandan Trump'ın seçim sonucunu geri çevirmek için eyalet mahkemelerinde ve federal mahkemelerde açtığı 50'den fazla dava reddedildi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER