HaberlerDünyaABD Coronavirus aşısına onay verdi

ABD Coronavirus aşısına onay verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Pfizer ve BioNTech ortaklığında geliştirilen Coronavirus aşısının kullanımına onay verdi.

ABD Coronavirus aşısına onay verdi

Aşının uygulanmasına pazartesi günü başlanacak. Pfizer ve BioNTech, aşının yüzde 95 oranında etkin olduğunu ilan etmişti.

ABD'de bir aşının piyasaya çıkması ve uygulanabilmesi için binlerce kişi üzerinde denenmiş olması şart koşuluyor.  Bu süre bazen 10 yılı alabiliyor.

Ancak hükümet, ülkede 250 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Coronavirus'e karşı üretilen aşının daha hızlı kullanılabilmesi için onay sürecini hızlandırmıştı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bir sağlık krizi sırasında bilimsel standartları hafifleterek deney aşamasındaki ilaçların acil durumlarda kullanılabilmesine izin verebiliyor.

İLGİLİ HABERLER

Dünya geneli Covid-19'dan iyileşenlerin sayısı 68 milyonu aştıDünya geneli Covid-19'dan iyileşenlerin sayısı 68 milyonu aştıMısır'da tarihe ışık tutacak 2 bin 500 yıllık arkeolojik keşifMısır'da tarihe ışık tutacak 2 bin 500 yıllık arkeolojik keşifİtalya'da son 24 saatte Covid-19 kaynaklı 377 ölümİtalya'da son 24 saatte Covid-19 kaynaklı 377 ölümİngiltere 38 bin Covid-19 vakası ve 671 ölüm bildirdiİngiltere 38 bin Covid-19 vakası ve 671 ölüm bildirdiTaliban, ABD ve Katar arasında üçlü görüşmeTaliban, ABD ve Katar arasında üçlü görüşme
SIRADAKİ HABER