HaberlerDünyaABD Batı Sahra’da konsolosluk açacak

ABD Batı Sahra’da konsolosluk açacak

Siyonist rejim ve Fas arasında geçen hafta diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında yapılan anlaşmalardan sonra, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Batı Sahra’da konsolosluk açacaklarını duyurdu.

ABD Batı Sahra’da konsolosluk açacak

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Batı Sahra'da ABD konsolosluğu açma sürecinin başlatıldığını ve orada sanal bir misyon faaliyetinin başlatılmasını duyurmaktan mutluluk duyuyorum" açıklamasında bulundu.

Pompe daha sonra yaptığı yazılı açıklamada ise, ABD Başkanı Donald Trump’ın Batı Sahra üzerinde Fas Krallığı'nın egemenliğini tanıma ilanı gereğince, Dışişleri Bakanlığının, bölgede bir konsolosluk açma sürecini başlattığını belirtti.

Kurulacak konsolosluğun ABD'nin Rabat Büyükelçiliğine bağlı olacağını belirten Pompeo, aynı zamanda Washington yönetiminin Fas yönetimi ile Polisario Cephesi arasındaki müzakerelere destek vereceğine dair bilgiyi de paylaştı.

10 Aralık’ta ABD Başkan Donald Trump, siyonist işgal rejimi ile Fas’ın ilişkileri normalleştirme kararı aldıklarını açıklamış, anlaşma kapsamında ABD’nin Fas’ın Batı Sahra bölgesindeki tartışmalı hak iddiasını kabul edeceğini belirtmişti.

Bu anlaşma ile birlikte Fas, Arap dünyasında son dört ay içinde siyonist işgal rejimi ile normalleşme antlaşmasına varan dördüncü, 1979'dan bu yana ise altıncı ülke oldu.

İşgal rejiminin Arap ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirme süreci 42 yıl içinde Mısır ve Ürdün ile sınırlıydı. Bu yıl ise 4 ülke peş peşe benzer adımlar attı.

Daha önce Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan siyonist rejimle normalleşmeyi kabul etmişti.

İLGİLİ HABERLER

Fransa'da 9 cami daha kapatıldıFransa'da 9 cami daha kapatıldıİran Kevir Çölü'ndeki tatbikatta balistik füze denediİran Kevir Çölü'ndeki tatbikatta balistik füze denediDışişleri Bakanlığından Filistin'e "seçim" desteğiDışişleri Bakanlığından Filistin'e "seçim" desteğiCoronavirus vaka sayısı 94 milyon 300 bini geçtiCoronavirus vaka sayısı 94 milyon 300 bini geçtiİran'ın güneyinde 5,5 büyüklüğünde depremİran'ın güneyinde 5,5 büyüklüğünde deprem
SIRADAKİ HABER