HaberlerDünyaAB, Rus istihbarat başkanlarını da kara listeye aldı

AB, Rus istihbarat başkanlarını da kara listeye aldı

Avrupa Birliği, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırımlarını genişletti. Avrupa Konseyi’nin 24 Temmuz’da aldığı karar kamuoyu ile paylaşıldı. Brüksel tarafından yapılan açıklamada 18 şirket ve 15 kişi daha yaptırım listesine eklendi.

AB, Rus istihbarat başkanlarını da kara listeye aldı
Avrupa Birliği, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırımlarını genişletti. Avrupa Konseyi’nin 24 Temmuz’da aldığı karar kamuoyu ile paylaşıldı. Brüksel tarafından yapılan açıklamada 18 şirket ve 15 kişi daha yaptırım listesine eklendi.

Kara listeye alınan Rusya vatandaşlarının arasında Rus iç istihbarat servisi FSB’nin başkanı Alexander Bortnikov ve dış istihbarat servisi SVR’nin başkanı Mikhail Fradkov da yer aldı. Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti lideri Ramazan Kadirov da kara listede.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Rusya’nın Ukrayna’daki ayrılıkçıları desteklediği ve silahlandırdığı yönünde güçlü kanıtların olduğunu, yaptırımlardan ancak bu yöndeki adımlardan uzak durarak kurtulabileceğini söyledi.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Raşit Nurgaliyev, Güvenlik Konseyi üyesi Boris Grizlov, Duma milletvekili Mihail Degtyarev gibi isimler de yaptırım listesinde öne çıkanlardan.

Ukrayna’nın doğusunda tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti Savunma Bakanı Pavel Gubarev, Lugansk Halk Cumhuriyeti’den Valeri Kaurov ve bölgeden bir çok isim listeye dahil edildi.

AB’nin yaptırım listesi 87 kişi ve 20 şirket ve yasal organizasyona ulaştı. Tüm listede yer alanların Avrupa bankalarındaki hesapları dondurulurken, Avrupalı şirketlerinin listede yer alan firmalarla iş yapmaları yasaklanıyor. Kara listede yer alan isimlerin AB ülkelerine seyahatleri ise engelleniyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompey, inovasyon teknolojileri işbirliği yaptırımlarının petrol sektörünü kapsadığını, ancak doğalgazın yaptırım dışında kaldığını açıkladı. Böylece Rusya’nın uzun yıllardır inşası için çalıştığı Güney Akım doğalgaz boru hattı yaptırım dışında kaldı.

Rusya bankalarının Avrupa başkentlerindeki faaliyetleri, savunma sanayi ve çift kullanımlı teknoloji ürünlerine yönelik sınırlamalar getiriliyor. Fransa’nın Rusya’ya satışını yaptığı 1,2 milyar Euro’luk iki Mistral tipi amfibi saldırı gemisinin teslimatında sorun olmayacak.

AB, Moskova’ya ek yaptırım konusunda son bir kaç aydır çekimser davranıyordu. Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağının doğu Ukrayna’da düşürülmesi ve 298 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından karar çıkmış oldu.

İLGİLİ HABERLER

İngiltere’ye seyahatlerde negatif test zorunluluğuİngiltere’ye seyahatlerde negatif test zorunluluğuFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 288 kişi öldü 21 bin yeni vaka tespit edildiFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 288 kişi öldü 21 bin yeni vaka tespit edildiÇocuk işçiliği son 10 yılda yüzde 38 azaldıÇocuk işçiliği son 10 yılda yüzde 38 azaldıFilistin'de Ramallah yönetimi seçimlere ilişkin kararnameyi kabul ettiFilistin'de Ramallah yönetimi seçimlere ilişkin kararnameyi kabul ettiOHAL uygulaması uzatılan İtalya'da Covid-19 kaynaklı 477 kişi daha öldüOHAL uygulaması uzatılan İtalya'da Covid-19 kaynaklı 477 kişi daha öldü
SIRADAKİ HABER