HaberlerDünyaAB Irini misyonunun süresini iki yıl daha uzattı

AB Irini misyonunun süresini iki yıl daha uzattı

Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Libya'ya uygulanan silah ambargosunun denetlenmesini hedefleyen deniz misyonu Irini'nin süresini Mart 2023'e kadar uzatma kararı aldı.

AB Irini misyonunun süresini iki yıl daha uzattı

Bir yıl önce başlayan Irini misyonu ile BM tarafından Libya'ya 2011 yılından beri uygulanan silah ambargosunun denetlenmesi hedefleniyor. Libya'ya silah taşıdığından şüphe edilen gemileri denetleyen misyon, aynı zamanda Libya'dan muhtemel "yasa dışı" petrol sevkiyatı ya da insan kaçakçılarıyla ilgili de bilgi topluyor.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan son raporda üye ülkelerin silah ambargosunu belirgin bir şekilde deldiği belirtildi.

Raporda, isyancı General Hafter'e bağlı güçlerin Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Rusya, Suriye ve Mısır tarafından desteklendiği, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin ise Türkiye ve Katar'dan yardım aldığı belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER