HaberlerDünyaAB Irini misyonunun süresini iki yıl daha uzattı

AB Irini misyonunun süresini iki yıl daha uzattı

Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Libya'ya uygulanan silah ambargosunun denetlenmesini hedefleyen deniz misyonu Irini'nin süresini Mart 2023'e kadar uzatma kararı aldı.

AB Irini misyonunun süresini iki yıl daha uzattı

Bir yıl önce başlayan Irini misyonu ile BM tarafından Libya'ya 2011 yılından beri uygulanan silah ambargosunun denetlenmesi hedefleniyor. Libya'ya silah taşıdığından şüphe edilen gemileri denetleyen misyon, aynı zamanda Libya'dan muhtemel "yasa dışı" petrol sevkiyatı ya da insan kaçakçılarıyla ilgili de bilgi topluyor.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan son raporda üye ülkelerin silah ambargosunu belirgin bir şekilde deldiği belirtildi.

Raporda, isyancı General Hafter'e bağlı güçlerin Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Rusya, Suriye ve Mısır tarafından desteklendiği, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin ise Türkiye ve Katar'dan yardım aldığı belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER