HaberlerDünya4 ülkeden "Yemen'de savaşın sona erdirilmesi" çağrısı

4 ülkeden "Yemen'de savaşın sona erdirilmesi" çağrısı

ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere dışişleri bakanları, online olarak gerçekleştirdikleri toplantının ardından yaptıkları açıklamada, "Yemen'de savaşın sona erdirilmesi" çağrısında bulundu.

4 ülkeden "Yemen'de savaşın sona erdirilmesi" çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Fransa Dışişleri Bakanı Yves LeDrian, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab arasında, Blinken'in göreve gelmesinin ardından ikinci kez düzenlenen sanal toplantıda İran, Yemen ve DAİŞ'le mücadele gibi konular ele alındı.

Açıklamaya göre Bakanlar, Basra Körfezi'nde gerilimi azaltma ve Yemen'deki savaşı sona erdirmenin önemini vurguladı.

Yemen konusunda taraflar Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths'in savaşı sona erdirme ve insani krize odaklanma çabalarını destekleme konusunda birlikte çalışma sözü verdi.

Ensarullah hareketinin Yemen'in Marib kentine ve Suudi Arabistan'da sivil altyapıya saldırılarının kaygı verici olduğu belirtilen açıklamada ülkedeki tüm taraflara siyasi sürece yapıcı biçimde dâhil olmaları çağrısı yapıldı.

Görevdeki ikinci haftasında Dışişleri Bakanlığını ziyaret eden ABD Başkanı Joe Biden, Yemen'deki savaşı durdurmak için diplomatik çabaları arttırma sözü vermişti.

Birleşmiş Milletlerin ateşkes çabası ve barış görüşmelerine destek verilmesini istediğini belirten Biden, Yemen'deki savaşın diplomasi yoluyla çözülmesi ve halka insani yardımların ulaştırılması için çalışacaklarını kaydetmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken de Washington'un 16 Şubat'tan itibaren Yemen'deki Ensarullah hareketini terör örgütleri listesinden çıkardığını belirtmişti.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal devam ediyor: Ramallah'ta 193 dönüm araziye el konulduSiyonist işgal devam ediyor: Ramallah'ta 193 dönüm araziye el konulduIrak Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığından PKK'ye yalanlamaIrak Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığından PKK'ye yalanlamaHocalı Katliamı'nın 29'uncu yıl dönümüHocalı Katliamı'nın 29'uncu yıl dönümüDünya Sağlık Örgütünden "Uzayan Covid" uyarısıDünya Sağlık Örgütünden "Uzayan Covid" uyarısıLibya Başbakanı Dibeybe: Deniz yetki alanları anlaşması sorunsuz sürecekLibya Başbakanı Dibeybe: Deniz yetki alanları anlaşması sorunsuz sürecek
SIRADAKİ HABER